Wpis z mikrobloga

Pytanie do landlordow z tagu #nieruchomosci
Dzisiaj wystawiłem pierwszy raz mieszkanie na wynajem, odzew przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Pomijając fakt że skoro tak jest to pewnie wystawiłem za tanio ale będę zmuszony zrobić pewnie mniejszy lub większy casting. Pytanie: jakie są oczywiste redflagi po których ktoś powinien zrobić out z kolejki? Połowa ludzi chce mi od razu wpłacać kaucję i zaliczki więc muszę podjąć decyzję asap
  • 12
@Guezeman: nagrałem o tym kiedyś rolke z perspektywy agenta nieruchomości jakie są red flag, nie wyślę z wiadomych przyczyn ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale w skrócie:
- chce się wprowadzić dzisiaj/jutro - może ktoś go wywalił z mieszkania wczoraj i nie ma gdzie płacić
- chce płacić czynsz gotowka - może mieć komornika lub pracować na czarno
- chce płacić kaucje w ratach - nie ma nawet
@KromkaMistrz
Czy potrzeba szybkiego najmu pod odnowienie prawa pobytu to redflag? Gość normalnie pracujący (wg LinkedIn nawet niezła robota) oddaje wg jego słów mieszkanie z powodu niskiego standardu. Umowa na rok bez wypowiedzenia więc jaka jest szansa że po uzyskaniu zameldowania gościu oleje temat i zostawi mnie w dupie?
@KromkaMistrz: Szczególnie że teraz w krakowie jak chcesz wynająć mieszkanie za 3k + opłaty na start płacisz kaucja x2, czynsz pierwszy, prowizja dla agenta w wysokości czynszu i już za 12k możesz zacząć mieszkać xDDDD
@Niedogonisz: wynająłem w życiu z 80-100 mieszkan i 2x kaucji widziałem raz w życiu.
No i to to tez jest to - przecież jak nie masz 12k luźnych to jesteś biedakiem i wracaj do rodziny ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ale fakt - prowizje są durne, nie ma najmniejszego powodu dla którego najemca
@Niedogonisz: co jest nieetyczne i jest działaniem na nie korzyść klienta zlecającego działania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale z drugiej strony: jak by wyglądał rynek gdyby wynajmem zajmowali się tylko właściciele prywatnie? Często ich umowy i wymagania sa totalnie absurdalne
@KromkaMistrz: Nie, nie spotkałem się z absurdalnymi wymaganiami. Często pośrednik narzuca wymagania pokroju wykaz zarobków za ostatnie 12 miesięcy, świadectwo zatrudnienia, umowa na rok w przypadku rozwiązania kara wysokości 2lat wynajmu. Negocjacje? A kto to słyszał, panie ja mam 50 na twoje miejsce.