#praca #prawopracy #pracodawca #komornik Mirki i Mirabelki mam pytanie, kumpel z pracy ma komornika na pensji. Ostatnio zakład pracy przelał mu na konto 1300 złotych. Czy pracodawca mógł mu przelać mniej niż najnizsza krajowa? Nadmieniam, że kumpel jest na L4 od dłuższego czasu ze względu na poważną chorobę. Czy zakład pracy ma jakąś prawną możliwość potrącić więcej dla komornika i przelać poniżej minimalnej pracownikowi? Jak to jest z tym przepisem?
@sylwke3100: @Kajtosz @Bill_Kilgore @salvador5000 @Witaszek Wynagrodzenie minimalne stanowi kwotę wolną od potrąceń w przypadku umowy o pracę (prawdopodobnie długo nie potrwa ten stan rzeczy, bo w Sejmie wisi projekt ustawy, który to nareszcie zmieni). W przypadku umów cywilnoprawnych typu umowa zlecenie czy o dzieło, podlega takiej samej ochronie jak umowa o pracę (minimalne wynagrodzenie = kwota wolna od potrąceń) od 2019 roku, o ile stanowi jedyne i powtarzalne źródło dochodu dłużnika
Właśnie się rozstałem po 5 latach związku. Czuję się #!$%@?, ale myślę, że tak będzie lepiej. Kiedyś zbiorę siły i może napiszę coś więcej na ten temat. #zwiazki
Mirki i Mirabelki mam pytanie, kumpel z pracy ma komornika na pensji. Ostatnio zakład pracy przelał mu na konto 1300 złotych. Czy pracodawca mógł mu przelać mniej niż najnizsza krajowa? Nadmieniam, że kumpel jest na L4 od dłuższego czasu ze względu na poważną chorobę.
Czy zakład pracy ma jakąś prawną możliwość potrącić więcej dla komornika i przelać poniżej minimalnej pracownikowi? Jak to jest z tym przepisem?
@Bill_Kilgore: jesteś pewien? Znajoma miala komornika i pobierał jej tylko kilkadziesiąt złotych, bo zarabiała niewiele więcej niż minimalna.