Wpis z mikrobloga

Jak ustalić udziały nabywców w celu uzupełnienia zeznania SD-3. Posiadam postanowienie o nabyciu spadku po trzech spadkodawcach z 2022 roku. Spadkodawcy odeszli przed 2007 rokiem. Smierć nastąpiła w znacznych ostępach czasowych. Stan nieruchomości się zmieniał (wartość). Z tego co się dowiedziałem w urzędzie, dla każdego spadkodawcy oddzielne zeznanie SD-3 (o ile dobrze zrozumiałem). Jak do tego podejść, jeśli na datę śmierci poszczególnych osób udziały spadkobierców są inne od tych, które zawarto w postanowieniu.

#testament #spadek #prawo #podatek #notariusz
  • 4
@Adams_GA: Chodzi mi o moment (pierwsze z trzech zeznań SD-3) kiedy na dzień śmierci pierwszego spadkodawcy, który był we współwłasności ustawowej małżeńskiej, 1/2 nieruchomości dziedziczą żona i dzieci. Czyli udział jest z 1/2 a nie z całości. Chce dodać, że wartość nieruchomości jest w tym stanie najniższa (przeznaczenie rolne). Kiedy umiera żona (drugie z trzech zeznań) nieruchomość zyskała na wartości (zmiana planu gminy, przeznaczenie zagrodowe). Po prostu dochodzimy do momentu kiedy
@brukarz: Ale czemu miałbyś mieć podatek? IMHO ale to jest do sprawdzenia, jeśli w jednym postanowieniu masz 3 spadkobrania, to nawet jeśli pierwsze było 10 lat temu to podatku nie będzie jak złożysz w ciągu 6 miesięcy od postanowienia bo tak wynika z przepisów. Stan i wartość brałbym z chwili otwarcia spadku bo wtedy doszło do nabycia własności, ale nie wiem trzeba by było interpretacje przejrzeć może
@Adams_GA: Postanowienie jest z września 2022, przekroczony termin 6 miesięcy. Daty śmierci to 1980, 1990 i 2002. Stan musi być z otwarcia. Ceny tj. wartość - wrzesień 2022. Pogmatwane.