Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (812)

Rosja
Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi w piątek przez Komisję Europejską państwa członkowskie nie powinny wpuszczać do UE samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Dotyczy to nie tylko pojazdów prywatnych, ale także transportu firmowego. Egzekwowanie sankcji jest obowiązkowe dla państw członkowskich. Nie są to nowe sankcje wobec Rosji, gdyż pojazdy prywatne są już objęte zakazem importu z Unii Europejskiej. Komisja wydała właśnie nowe wytyczne dotyczące interpretacji tego zakazu. Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził w poniedziałek, że skoro sankcje są częścią prawodawstwa Unii Europejskiej, państwa członkowskie muszą je egzekwować.
Źródło

Ukraina
Większość Ukraińców uważa, że ​​za korupcję w administracji rządowej i wojskowej bezpośrednio odpowiedzialny jest prezydent Wołodymyr Zełenski. Socjolodzy podają, że według stanu na początek lipca 2023 r. 78% respondentów uważało, że prezydent Ukrainy ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za korupcję w administracji rządowej i wojskowej. Tylko 18% respondentów nie zgodziło się z tym stwierdzeniem. Należy zauważyć, że starsi Ukraińcy są bardziej wymagający wobec głowy państwa niż młodzi ludzie. Jeśli wśród respondentów w wieku 18–29 lat 70% zgodzi się z tezą, że za korupcję odpowiedzialna jest głowa państwa, to wśród osób w wieku 60+ udział postaw krytycznych wzrasta do 81%.
Źródło

Ukraina i Niemcy podpisały deklarację zamiaru budowy elektrowni wiatrowej wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Podczas swojej wizyty na Ukrainie Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zauważyła, że ​​należy zacieśnić współpracę Ukrainy i Niemiec w sektorze energetycznym. Uważa, że ​​Ukraina powinna w większym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła energii.
Źródło

W poniedziałek w Rydze odbędzie się nieformalne spotkanie wysokiego szczebla ministrów sprawiedliwości zorganizowane przez Łotwę i Radę Europy. Podczas niego zapadają decyzje dotyczące kolejnych kroków zapewniających odpowiedzialność Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie. Mówi się także o zwróceniu rodzinom ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję. W trakcie spotkania omawiano także specjalny rejestr szkód wyrządzonych Ukrainie, o którego utworzeniu postanowiono wiosną na szczycie w Reykjavíku. W ubiegłym roku Rada Europy zaproponowała utworzenie trybunału, który miałby mandat do „badania i ścigania zbrodni agresji” popełnionej przez „przywództwo polityczne i wojskowe Federacji Rosyjskiej”. Zgodnie z propozycją Rady Europy siedziba trybunału powinna znajdować się w Strasburgu.
Źródło

Białoruś
Jak wiadomo, zgodnie z dekretem Łukaszenki Białorusini mieszkający za granicą nie mogą wymieniać paszportów za pośrednictwem ambasad bez przyjazdu na Białoruś. W tej chwili działacze białoruskiej opozycji na emigracji starają się zrealizować zapowiedziany projekt paszportu Nowej Białorusi. Więcej w linku.
Źródło

Litwa
W poniedziałek Litwa potępiła wybory, które Rosja przeprowadziła w weekend na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, i obiecała „surową i konkretną reakcję” wobec osób, które w nich uczestniczyły. „Ten nielegalny krok jest kolejną desperacką próbą Kremla legitymizacji swojej kontroli nad tymczasowo okupowanymi terytoriami Ukrainy, stworzenia iluzji nieistniejącej legitymizacji, co w dalszym ciągu rażąco narusza prawo międzynarodowe oraz niezależność, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, i uzupełnia długą listę zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa.
Źródło

Łotwa
Straż Graniczna odnotowuje coraz większą liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-łotewskiej, dlatego też, aby do ochrony zielonej granicy można było skierować większą liczbę funkcjonariuszy straży granicznej, szef Straży Granicznej Guntis Pujāts wzywa rząd do jej zamknięcia punktów granicznych na granicy z Białorusią – w tym przejścia granicznego Silene. W ciągu tygodnia zapobiegnięto 892 próbom nielegalnego przekroczenia granicy Łotwy i Białorusi. Punkt kulminacyjny nastąpił w niedzielę – zatrzymano 256 osób.Aby pomóc Łotwie, do kraju przyjedzie także 20 funkcjonariuszy straży granicznej z Litwy . Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Łotwy nie wykluczyło, że trzeba będzie zażądać więcej, gdyż presja na granice Litwy i Polski nie jest obecnie tak duża.
Źródło

Estonia
Na spotkaniu ministrów obrony Estonii, Łotwy i Niemiec w Norymberdze Niemcy, Estonia i Łotwa podpisały umowę na zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy z branży obronnej Diehl Defence. W przypadku zamówienia o wartości około 400 mln jest to największy jak dotąd kontrakt obronny w historii Estonii. Dostarczenie pierwszych systemów do Estonii i osiągnięcie gotowości operacyjnej planowane jest do 2025 roku.
Źródło

Polecam:
27 i 28 lipca podczas szczytu Rosja–Afryka w Petersburgu rosyjscy urzędnicy podpisali szereg międzyrządowych memorandów i porozumień dotyczących ewentualnej przyszłej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Burundi, Zimbabwe i Etiopii. Ponadto rosyjski producent paliwa TVEL podpisał niedawno umowę z Południowoafrykańską Korporacją Energii Jądrowej dotyczącą współpracy w zakresie produkcji i przetwarzania paliwa jądrowego

Komentarz Mateusza Kubiaka
Rosja przygląda się cywilnym rynkom nuklearnym w Afryce

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz