Wpis z mikrobloga

Znalazlem stary wpis w internecie na temat niskich zarobkow i zrozumialem skąd wysokie poparcie PiSu. W 2013 roku minimalna to było około 1500 brutto, nikt nie kwapił się by to podnieść bo było wiadomo że przeważnie pracodawcy będą tyle płacić ile wymaga prawo. Pis to chyba jedyni którym zależało by zwiększyć zarobki (a że myśleli przy tym głównie o swoim zysku to inna sprawa)
#bekazpisu #polska #praca
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Arriva: W jakimś stopniu wzrosły, jak ktoś zauważył wyżej euro kosztuje mniej więcej tyle samo a więc możemy choćby tej waluty więcej kupić :)
  • Odpowiedz
@Vinizius: Na stronie obserwator gospodarczy podają, że od 2021 liczba osób zarabiających minimalną zwiększyła się o 1 mln obywateli i wynosi aktualnie 2,7 mln. Sugerują nawet, że liczba ta będzie rosła. Czy ty właśnie przekreślasz istnienie tych wszystkich osób?
Przeciętny obywatel to osoba zarabiająca minimalną.
  • Odpowiedz
  • 0
@bazookas_milborne: Ciekawy temat, nigdy o tym nie pomyślałem ale z punktu widzenia ekologii np ma to sens, w końcu bogaci najbardziej eksploatują Ziemię, z drugiej strony tacy jak Elon Musk popychają świat do przodu.
Myślę że minimalna ma więcej sensu ponieważ zapewnia ludziom jakieś minimum egzystencjonalne.
  • Odpowiedz
@Vinizius: Czyli według ciebie podniesienie minimalnej równa się z tym, że taka osoba jest godna?
Z ekonomicznego punktu widzenia podnoszenie minimalnej nie ma sensu jeżeli wzrost cen podąża za tym.
Możesz tutaj zastosować prosty wzór W/P czyli W=wypłaty P=poziom cen.
Pierwsze podniesienia minimalnej były strzałem w dziesiątkę. Jednak czy aby na pewno sztywne podnoszenie minimalnej będzie tak samo efektywne?
  • Odpowiedz