Wpis z mikrobloga

Firma kolegi Mirka zakupiła 10 lat temu 1024 publiczne adresy IP. Przez cały ten czas nie zostały do niczego wykorzystane. Ktoś sobie o nich teraz przypomniał i dostawca internetu oferuje firmie 3 lata darmowego internetu i innych usług co jest równowartością ok 25k PLN.

Pytanie czy nie lepiej zostawić sobie te adresy i np wykorzystać do hostingu osobom trzecim za opłatą? Czy długoterminowo bardziej by się to opłaciło? Te 1024 adresy to jakiś naprawdę fajny zasób czy jest to mało warte? Firma tak naprawdę nie bardzo wie jaka wartością dysponuje.

Jeśli dałoby się wykorzystać je w sposób jaki opisałem wyżej, jak można to zrealizować?

#programista15k #programista25k #siecikomputerowe #www #admin #it
  • 6
  • Odpowiedz
@Kalash91: na przykładzie, w takiej netii, stały zewnętrzny adres IP (jeden) dla użytkownika końcowego, to koszt 25 zł netto miesięcznie. U innych operatorów widziałem po 10zł. Jakbym miał sprzedać cały subnet /22 to brałbym minimum po 50$/adres.
  • Odpowiedz
proponują ~25zł per adres - dla mnie trochę mało ;d oni tyle będą golić za 1 miesiąc użytkowania tego adresu(albo i więcej). Osobiście bym zostawił inwestycyjnie na kolejne 10 lat
  • Odpowiedz
@Kalash91: Adresów zasadniczo nie można kupić - można je wydzierżawić. Chyba, że pozyskał je z RIPE w jakiś sposób lub kupił je z cześcią jakiegoś podmiotu.
  • Odpowiedz