Wpis z mikrobloga

Czy jeżeli kupuje mieszkanie z budynku od dewelopera który już stoi, mieszkania po odbiorach i ja fizycznie byłem też w tym mieszkaniu, to czy rękojmia/gwarancja obejmuje wady które zobaczę później? Czy deweloper może się powołać na to, że skoro byłem i nie zgłaszałem żadnych uwag, nie kupowałem kota w worku to nic mi się nie należy przy ewentualnych zgłoszeniach i naprawach? I w ogóle czy w takim przypadku następuje odbiór mieszkania przez klienta?

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie
  • 6
  • Odpowiedz
Tracisz uprawnienia, jeżeli faktycznie wiedziałeś o wadzie (wiedziałeś - nie "mogłeś wiedzieć") - art. 557 § 1 k.c. Obowiązek badania rzeczy i utrata roszczeń, jeżeli jej nie zbadałeś w sposób zwyczajowo przyjęty, dotyczy (niektórych) transakcji między przedsiębiorcami - art. 563 § 1 k.c.
  • Odpowiedz
@tylko_pytam: oczywiście, że występuje oficjalny odbiór. Musisz podpisać protokół odbiorczy, możesz dodatkowo wziąć jedna osobę która może sprawdzić za Ciebie (kilka stówek)
  • Odpowiedz
  • 0
@macieyy: Ok, bo właśnie nie wiedziałem, czy odbiór wszystkich mieszkań nie jest tylko w momencie oddania budynku do użytkowania i wtedy deweloper by odbierał tak jakby od siebie samego.
  • Odpowiedz
@tylko_pytam: Jak masz ochotę to możesz i całą pielgrzymkę zabrać ze sobą na oględziny mieszkania. Są rzeczy których nie da się sprawdzić w trakcie oględzin. Jeżeli nie ma sezonu grzewczego to nie sprawdzisz ogrzewania i szczelności okien.
  • Odpowiedz
  • 0
@Dzieciok: I jak nie sprawdzisz to rozumiem że rękojmia i tak to obejmuje? Ale mi chodziło też głównie o proces, czy w takim przypadku jest ten odbiór mieszkania i w którym momencie on następuje
  • Odpowiedz
@tylko_pytam: Co do rękojmi to nie mam pojęcia.
Nie ma żadnego procesu. Jeżeli kupujesz mieszkanie w budynku oddanym do użytkowania to chyba nie ma ścisłych reguł.
Jeżeli kupisz mieszkanie jeszcze przed jego wybudowaniem to jest w ustawie określony proces, który pozwala ci nawet na wycofanie zakupu jeżeli deweloper nie poprawi wad.

To znaczy, że po prostu tak jak się dogadasz tak będziesz mógł to sprawdzić.
Polecam pewnylokal.pl - brałem od nich
  • Odpowiedz