Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

Poniedziałek 4 Września A.D. 2023
Poniedziałek po XIV Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego

Lekcja (Ga 5, 16-24)
Bracia: Według ducha postępujcie, a pożądliwościom ciała nie ulegniecie. Ciało bowiem pożąda przeciw duchowi, a duch przeciw ciału, bo sprzeciwiają się one sobie nawzajem, abyście nie czynili cokolwiek chcecie. Jeśli duch wami kieruje, nie jesteście pod Zakonem.
A jawne są uczynki ciała, takie, jak nierząd, nieczystość, bezwstyd, rozpusta, bałwochwalstwo, gusła, nieprzyjaźnie, swary, zawiści, gniewy, zwady, niesnaski, odstępstwa, zazdrości, zabójstwa, pijaństwa, obżarstwa i tym podobne; o których mówię wam, jak i przedtem mówiłem, że ci, którzy takich rzeczy się dopuszczają, Królestwa Boże nie dostąpią.
A owocem ducha jest miłość, wesele, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łagodność, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość. Przeciw takim nie ma Zakonu. A ci, którzy są Chrystusowi, ciało swe ukrzyżowali wraz z namiętnościami i pożądliwościami.

Ewangelia (Mt 6, 24-33)
Onego czasu: Rzekł Jezus uczniom swoim: «Nikt nie może dwom panom służyć, bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował: albo przy jednym stać będzie, a drugim wzgardzi. Nie możecie Bogu służyć i mamonie.
A przeto powiadam wam, nie troszczcie się o życie wasze, co byście jedli, ani o ciało wasze, w co byście je przyoblec mieli. Czyż życie nie jest ważniejsze niż pokarm, a ciało niż odzienie? Wejrzyjcie na ptaki niebieskie, że nie sieją, ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz niebieski żywi je. Czyście wy nie daleko ważniejsi niźli one? I kto z was przemyśliwaniem może dodać do wzrostu swego łokieć jeden?
A o odzienie, czemu się troszczycie? Przypatrzcie się liliom polnym, jako rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam, że nawet Salomon we wszystkiej chwale swojej nie był tak przybrany jak jedna z nich. Jeśli więc tę trawę polną, która dziś jest, a jutro będzie w piec wrzucona, Bóg tak przyodziewa, jakoż daleko więcej was, małej wiary. Nie troszczcież się tedy, mówiąc: co będziemy jeść, albo co będziemy pić, albo czym się będziemy przyodziewać? Bo o to wszystko poganie się pilnie starają. Albowiem wie Ojciec wasz niebieski, że tego wszystkiego potrzebujecie. Szukajcież tedy naprzód Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a to wszystko będzie wam przydane».

Ilustracja:
Fra AngelicoKazanie na górze
fresk, 1437
Museo di San Marco, Florencja, Włochy
Pobierz BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

Poniedziałek ...
źródło: 282
  • 14
@Benedictus_Nursinus: „…ci, którzy takich rzeczy się dopuszczają, Królestwa Boże nie dostąpią…” otóż jeśli wierzą w spowiedź święta, grzechów odpuszczenie, zadość uczynienie to zostaną przyjęci tam gdzie trzeba żałować i niegodnym miłości być żeby wejść
@Julius_90: Chodzi o ludzi, którzy trwają w grzechach i nic z tym nie robią. Święty Paweł określa pewien ideał, żeby żyć według ducha (życia nadprzyrodzonego człowieka) a nie według ciała (egoistycznych pobudek natury ludzkiej). Jednak gdy zgrzeszymy, za każdym razem przystępując do Spowiedzi Świętej i szczerze żałując za swoje grzechy, (jeśli zostaną nam one odpuszczone) Chrystus przywraca nadprzyrodzone życie i odpuszcza karę wieczną.
@Julius_90: Nie, dlatego że nie jest to życie w wierze. Jeśli wierzysz to walczysz o to żeby życie Twoje było zgodne z nauczaniem Chrystusa. Nie można wierzyć i jednocześnie żyć tak jak niewierzący. A wiara jest warunkiem zbawienia. Poza tym nigdy nie masz pewności, że Twoje grzechy zostaną Ci odpuszczone („Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” J 20, 23), oraz tego zdążysz się wyspowiadać przed
@Benedictus_Nursinus: odwracając się od światła i skłaniając do grzechu sprawiam wielką przykrość memu Ojcu. Ojciec kocha swoje stworzenie lecz czasami żałuje że wymyślono koncepcje wolnej woli. Najbardziej rozgniewany jest, nie o to że całe życie popełniałeś śmiertelne grzechy, kradłeś nie płaciłeś za sex itp, największa zniewagą dla niego, jest odrzucenie miłości która chciał otoczyć kruchego człowieka. Poprzez odrzucenie tej miłości/światła/blasku, nawet człowiek żyjący ascetycznie od narodzin do śmierci, wyrzekając się wszelkich
@Benedictus_Nursinus: nie każdy grzech obraża Ojca, do niektórych sam nakłania niekiedy w ramach testu, wymierzenia kary lub wywarcia pomsty. Może czasem tez dla żartu jak z tą pandemią zeszłą i wojna. Bóg miłosierny obiecał zbawienie wszystkim, nie bacząc na narody, jedyne co musza robić ludzie to lękać się go. Obdarzył mnie możliwością podejmowania decyzji wpływających na moja przyszłość i łaskawie obdarzył 3 cyfrowym iq żeby mógł wybrać mądrze jak żyć. Później
Każdy grzech który popełniasz jest odrzuceniem miłości Boga.


@Benedictus_Nursinus:

Mogę się mylić, ale wspomniany wyżej apostoł Paweł sam przyznał ,że jest inaczej.

Rz 7:18-20 "Wiem przecież, że we mnie - to jest w moim ciele - nie mieszka dobro, ponieważ w mojej mocy jest pragnienie dobra, ale nie jego wykonanie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię zło, którego nie chcę. A jeśli robię to, czego nie chcę, już nie
@Oline: Grzech to z definicji „świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Boskich”. A sam Święty Paweł pisze, że „nie czyni dobra którego chce, ale czyni zło którego nie chce”. A jak to ująłeś „popełnianie błędów, nie czyniąc tego celowo, z własnej woli” nie jest tożsame z popełnianiem grzechu.
Grzech to z definicji „świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Boskich”


@Benedictus_Nursinus:

Porównaj podaną definicję z tym czego uczy #biblia, bo według niej rodzimy się grzeszni. Niedoskonałość to stan na który nie mamy żadnego wpływu. Dziedziczymy taki stan po swoich rodzicach, tak jak oni po swoich, itd.

Ps 51:7 "Bo urodziłem się jako grzesznik i od poczęcia nieprawość ciąży na mnie"*

Rz 5:12 "Dlatego, jak przez jednego człowieka przyszedł na
@Oline: Nie zgadzam się z tym co piszesz. Ten fragment Psalmu 50 oraz listu Świętego Pawła do Rzymian odnosi się do grzechu pierworodnego, odziedziczonego po Adamie i Ewie. W sakramencie Chrztu grzech ten zostaje zgładzony i zostajemy oczyszczeni z niego.
Co do małych dzieci (poza grzechem pierworodnym), nie popełniają oni grzechu. Dzieje się to dopiero gdy dorosną i zaczną popełniać je „świadomie i dobrowolnie”.
A co do osób dorosłych, nie potrafię
W sakramencie Chrztu grzech ten zostaje zgładzony i zostajemy oczyszczeni z niego.


@Benedictus_Nursinus:

Przyznam, ze nie rozumiem. Po chrzcie nie ̶g̶r̶z̶e̶s̶z̶y̶s̶z̶ odczuwasz skutków niedoskonałości? Zostałeś uwolniony od skutków grzesznego stanu który od czasów Adama przechodzi na wszystkich ludzi? Nie chorujesz, nie starzejesz się, nie umrzesz? To najbardziej widoczne i uciążliwe skutki grzechu. Pytam, ale wydaje mi się, że wszyscy ludzie od urodzenia muszą zmagać się z tym "piętnem" czy
@Oline: Mylisz różne pojęcia. Pisałem o samym grzechu, że przez Chrzest zostajemy z niego oczyszczeni, że dzięki temu mamy możliwość osiągnąć zbawienie. A Ty piszesz o skutkach niedoskonałości.

We fragmencie z księgi Koheleta, który przywołałeś, nie ma nic o tym, że ktoś grzeszy „nieświadomie i niedobrowolnie”. Oczywiście, że ludzie łamią przykazania Boże. Ale grzeszymy wtedy, gdy robimy to świadomie i dobrowolnie, z własnej woli.

Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie
A Ty piszesz o skutkach niedoskonałości.


@Benedictus_Nursinus:

Dokładnie, skutkiem niedoskonałości czyli grzechu odziedziczonego po naszych prarodzicach jest łamanie Bożych zasad, świadomie lub nieświadomie. I nie inaczej opisuje to Biblia, wszyscy grzeszymy.

1jn 1:8 "Jeżeli twierdzimy, że nie ma w nas żadnego grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy."

Rozumiem jednak, że w twoim kościele można mieć inne niż Biblia podejście.

grzeszymy wtedy, gdy robimy to świadomie i