Wpis z mikrobloga

#skladamkomputer #komputery Przymierzam się do kupna nowego komputera.

Procesor: AMD Ryzen 5 5600
Płyta główna: MSI PRO B550M-P GEN3
Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3060 Ghost 12GB

Najważniejsze podzespoły będą takie prawdopodobnie + jeszcze osobne chłodzenie na procesor.
Do tego chcę obudowę Fractal Design Torrent i tu pytanie, będzie to wszystko pasować do tej obudowy? Najważniejsze czyli płyta główna, proc i ram, czy to wszystko się pomieści? Dodatkowo ze starego komputera mam jeszcze zasilacz Fortron FSP Hexa 500W. Nada się do tego zestawu czy będzie za słaby?
  • 18
łyta główna: MSI PRO B550M-P GEN3

Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3060 Ghost 12GB


@speedygonzales1: oj oj oj, aż takie limity cenowe masz? Weź lepiej chociaż B550 A-pro pełnowymiarowe.

Fractal Design Torrent


@speedygonzales1: a takie leciwe komponenty to tak średnio pasują do tak drogiej obudowy, imo.

Fortron FSP Hexa 500W


@speedygonzales1: działać będzie, powinien raczej spokojnie starczyć.

#majk3lskladapcty
@majk3l: Obudowę biorę taką bo uznałem że skoro przez najbliższe 10 lat nie będę nic zmieniał to mogę kupić coś lepszego i droższego. Ta mi się bardzo podoba no i nie ma szklanego boku. Co do płyty, niech będzie ta którą podałeś. Co do grafiki to lepszej nie potrzebuję. Z gier to może jakieś Metro Exodus, Wiedźmin 3, GTA 5. Nie potrzebuję nie wiadomo jakiego kombajnu no i żeby też rachunki
@Nudel1306: A ta? Sapphire Pulse Radeon 6600 8GB GDDR6

Nie potrzebuję mocnej grafiki. Już sam fakt wydania ponad 1,5k jest dla mnie niedorzeczny. Ale każdy ma inne upodobania. Teraz, w starym komputerze mam - sapphire radeon hd 7770 1GB

To i tak będzie przepaść jakościowa względem starej grafiki.
Nie bardzo rozumiem. Nie szkoda ci kasy na przeciętną płytę główną, a żałujesz dodać 300zł za lepszą grafikę? ¯\(ツ)/¯
Zasilacz może zostać. Procesor też. Zainwestuj w lepszą płytę w pełnym rozmiarze ATX, a nie micro badziewie. Przykładowo taką:
https://www.amazon.pl/MSI-Tomahawk-Motherboard-RyzenTM-Prozessoren/dp/B08B4V583Q/ref=d_pd_sbs_sccl_2_1/262-5827741-4055355?content-id=amzn1.sym.8c8dc4a1-ae54-494e-b57a-51063060ca93&th=1
Obudowa też może być, ale Fractal Design Meshify 2 ma lepsze oceny i wydajność termiczną. Brałbym taką no chyba, że musisz mieć szklane okienko to spoko:
https://www.zadowolenie.pl/fractal-design-obudowa-meshify-2-black-solid?ceneo_cid=1590e31f-a5e1-dd1b-0edf-1353ee69ef65
Do tego (moim zdaniem obowiązkowo) dobre
@Nudel1306: Chłodzenie to raczej założę Endorfy Fera 5 z jednym wiatrakiem. Ta noctua to moim zdaniem przesada.

Co do płyty to dam MSI B550 A-PRO. Jeżeli chodzi o obudowę to między tą Meshify a Torrentem nie ma zbytnio różnicy cenowej, Torrent dla mnie ładniejsza więc raczej ją wezmę.

Pozostaje jeszcze kwestia monitora. Do 1000-1100 zł znajdę coś lepszego niż ten LG 27GN800-P 27? Więcej odpada, dla tego LG mogę dać 100
Widzę progres: normalnego rozmiaru płyta główna. Jeszcze tylko normalna obudowa i będzie git. ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Oczywiście, że można za ileś lat dołożyć grafikę, ale w takim razie po co teraz brać rtx 3060 jak też nie jest tania? Bez sensu. To chłodzenie to nie przesada, a dobra baza do dalszej budowy. Szwajcarska Noctua robi najbardziej niezawodne i jedne z
@Nudel1306: Używany to większe ryzyko jakichś uszkodzeń, ukrytych usterek itd.

Grafiki i tak teraz nie będę brał, dlatego też biorę proc ze zintegrowaną. Grafikę dokupię za jakiś czas.

Jak oglądałem tego Fractala Torrent na youtubie to wydaje się przecież naprawdę dobrą obudową, trzy wiatraki od spodu, dwa z przodu, z boku jest chyba plexi a nie szkło. Dodatkowo dużo perforacji, wszędzie nakładki przeciw kurzowe, przewiew w porównaniu z moim zabytkowym SilentiumPC
Wszystko fajnie, ale osobiście jednak bym wziął tą Noctue z 2 wiatrakami w trybie push pull. No i po co w sumie ten Kingston RAM jak Corsair ma to samo i nieco tańsze. Sam mam myszkę i ram Corsair i złego słowa nie mogę powiedzieć póki co. Apropos ssd nvme to bralbym jednak coś z Samsunga. Mam dwa ssd od nich z czego jeden już 8 lat i wszystko śmiga bezawaryjnie. Z
@speedygonzales1: Jak chcesz promocje to kupuj w zagranicznych sklepach bo w PL to wiadomo jakie są te "promocje"
( ͡° ͜ʖ ͡°)-
Poczekaj z zakupem grafiki (to na pewno) bo w tym roku ma wyjść nowa seria Radeona. Obudowę, zasilacz, płytę główną, chłodzenie procesora, dodatkowe wiatraki, dyski twarde, RAM możesz pomału wyszukiwać. Wstrzymałbym się tylko z grafiką i procesorem.
czekać np. do końca roku na jakieś promocje?


@speedygonzales1: oszalałeś? Chcesz oszczędzać w najdroższej części roku?

Imo nie masz już na co czekać, w tej półce cenowej nie będzie już wielkich obniżek, chyba, że grafiki jeszcze coś spadną, ale to też nie do końca pewne.

stopniowo będę gromadził te podzespoły.


@speedygonzales1: a to może być nie za mądre podejście, chyba, że jakieś ponadprzeciętne okazje będziesz łowił (bo te są zawsze