Wpis z mikrobloga

Nie cierpię dellów XD Znajomy podrzucił lapka by mu ramu dołożyć. Włożyłem nowy ram i efekt ja na screenie focie, tzn za każdym razem dwie sekundy po uruchomieniu systemu się zwiesza, w międzyczasie jak ruszę myszką to ekran gaśnie i mam takie pseudo artefakty graficzne xD

Dell latitude 7490, Karta integra intela.

I teraz obserwacje:
nie ma znaczenia slot
nie ma znaczenia czy są włożone dwie kości czy tylko ta jedna "felerna"
rozszerzony testdisk, który trwał godzinę nic nie wykazał
wbudowany diangozer też nic nie wykazał
linux działa, zarówno męczony vulkanem, mesą jak i wideo w 4k w tle XD
upgrade biosu nic nie dał

O #!$%@? tu chodzi? XD Jakaś magia windowsa? Jeszcze się nie spotkałem by windows był niekompatybilny z ramem XD

#laptopy #komputery #windows #linux
Pobierz Kryspin013 - Nie cierpię dellów XD Znajomy podrzucił lapka by mu ramu dołożyć. Włożył...
źródło: Screenshot_2023-08-25_17-44-08
  • 19
@Kryspin013: Karta zintegrowana używa RAMu systemowego jako VRAM, więc może o to chodzi. Zrób mu memtest (ten z memtest.org, jest już dostępna wersja UEFI).
Miałem taki przypadek: na linuksie laptop działał, na windowsie monitor się wyłączał zaraz po biosie, obraz tylko na zewnętrznym ekranie. Okazało się, że w pamięci ekranu był błędnie zapisany EDID. Sterowniki na linuksie sobie go automatycznie naprawiały, na windowsie nie. Poprawiłem błędne bity za pomocą i2cset i
@Kryspin013: Karta zintegrowana używa RAMu systemowego jako VRAM


@Utylizacja: Wiem, dlatego zaznaczyłem to w poście.

Zrób mu memtest (ten z memtest.org, jest już dostępna wersja UEFI).


@Utylizacja: Ziom, czytałeś mój wpis? xD Ja mu zrobiłem pełny długi test memtestem i to nie jeden. Zero błędów. Odpaliłem nawet linuksa, youtube wideo w dużej rozdzielczości w tle, glxgears i vkcube bez limitu klatek. Zero problemów.

Problem jest tylko na windowsie na
@Kryspin013: WINNY DELL!! A TY ZOSTAJESZ INFORMATYKEM ROKU MIRAS!!


@sutyrips: Tylko na dellach i asusach spotykałem się z takimi #!$%@? akcjami xD

Miałem błąd w dellu, ze klawa się zacinała pod linuksem (błąd w firmware, naprawiony później upgrade firmware) albo ten słynny błąd, że w którymś modelu jak śrubka jest wkręcona to dell ścina zegary procka do 800Mhz XD
@Kryspin013: Albo jestem ślepy, albo mówisz o jakimś innym wpisie, bo nie widzę tu tego o czym mówisz, że pisałeś
edit: dobra, chyba sczaiłem - pomyliłeś testdisk z memtest

Spróbowałbym ze sterownikami na windowsie pokombinować. Dell robi swoje wersje z dziwnymi zmianami, więc albo zainstaluj te od della, albo jak już je masz, to na odwrót - wywal dellowskie i zainstaluj z intela. Może to nic nie da, może coś da
edit: dobra, chyba sczaiłem - pomyliłeś testdisk z memtest


@Utylizacja: ofc, masz rację. Odpisywałem komuś ostatnio na wpis z testdiskiem i chyba mi zostało XD

Spróbowałbym ze sterownikami na windowsie pokombinować.


Też zakładam, że driver od GPU bo #!$%@? się zawsze w tym samym momencie i z tymi samymi objawami tzn:
artefakty mam tylko jak wyświetlę text boxa na ekranie logowania zanim się pc zatnie
w każdym innym przypadku freezuje obraz
@Kryspin013 Jak działa Linux nie widzę problemu ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Powstaniec: a też, ale nie mój komp. Właśnie doczytuję, że od #!$%@? ludzi miała dziwne problemy na tych lapkach np po zmianie ramu xD

Tymczasem na drugim pc na tym ramie memtest już drugą pętle leci i zero błędów.
@Kryspin013 Śmieszkuje, tego typu problem mnie nie dziwi, z chęcią poznam rozwiązanie. Parę miesięcy temu miałem problem z odpaleniem Gothica l, na jednym laptopie śmiga, na drugim wywala błędy tworzenia grafiki. Na obu windows 11, doszedłem do wniosku że to najprawdopodobniej przez różnicę architektury- na jednym laptopie AMD z zintegrowana grafika(działa), na drugim Intel+nvidia (nie działa), zapewnie Nvidia lub Intel nie wspiera starych bibliotek czy coś.
Parę miesięcy temu miałem problem z odpaleniem Gothica l, na jednym laptopie śmiga, na drugim wywala błędy tworzenia grafiki


@Powstaniec: ziom, ale to jest problem czysto softwaerowy i nawet na dwóch identycznych sprzętach mógłyś mieć identyczny problem przy windowsie - szczególnie przy gothicu 1.

zapewnie Nvidia lub Intel nie wspiera starych bibliotek czy coś.


Raczej windows się wysrał z libami albo coś #!$%@?ł z driverami.

Tylko tutaj mam zupełnie inny problem
@Kryspin013: To nie musi być problem z RAMem, a jakaś hipotetyczna konfiguracja płyty głównej czy inne czary mary. Może kości na Windowsie wyżej się taktują albo inne cudo
@fervi: @Powstaniec @Utylizacja Odkryłem coś nowego. Testowałem kość memtestem przez 14 godzin - zero błędów. ALE gdy odpaliłem z niej linuksa na drugim pc to okazało się, że mam identyczne objawy jak an tym dellu.

I teraz ciekawostka. Po włożeniu ramu do drugiego pc w uefi wywala mi błąd, że efivars nie mogło stworzyć random seeda czy coś w tym stylu.

Zakładam, że kość jest jebnięta ale to mi daje srogą