Wpis z mikrobloga

Polacy odchodzą od religii najszybciej na świecie


@Syn_Tracza: ale wiesz o tym, że to stwierdzenie choć formalnie prawdziwie to w praktyce to taka "magia statystyki"?
To żadne osiągnięcie zostać najszybciej laicyzującym się krajem jeśli punktem wyjściowym jest najbardziej katolicki kraj na świecie po Watykanie.

By to zobrazować weźmy taką Somalię, gdzie zarabia się ok. 2 dolary amerykańskie dziennie. Załóżmy, że przez rok płace wzrosły o 50% czyli do 3 dolarów. Teraz
ale wiesz o tym, że to stwierdzenie choć formalnie prawdziwie to w praktyce to taka "magia statystyki"?

To żadne osiągnięcie zostać najszybciej laicyzującym się krajem jeśli punktem wyjściowym jest najbardziej katolicki kraj na świecie po Watykanie.


@siepan: No nie bardzo. W ujęciu były wzięte podobnie lub bardziej religijne kraje Afryki, A Południowej a nawet muzułmańskie gdzie deklarowało religijność 99% populacji. No i religijnośc była bardzo wysoka np. w latach 80 i
@Syn_Tracza: nawet jeśli Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem to i tak zajmie to nawet nie dekady a pokolenia by dogonić zlaicyzowane państwa zachodnie.

Zresztą ta cała laicyzacja to i tak jest bańka bo nikt jej na oczy nie widział.
Tutaj jest "fajny" artykuł: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Mniej-chrztow-komunii-i-slubow-raport-Instytutu-Statystyki-Kosciola-n151537.html

Autor zajarał się, że ilość chrztów między 2018 a 2019 spadła o 3,5%.... tymczasem dokładnie o tyle spadła po prostu liczba urodzeń. Podstawiając ilość chrztów do
Zresztą ta cała laicyzacja to i tak jest bańka bo nikt jej na oczy nie widział.


@siepan: Żarty sobie stroisz. Gdy byłem dzieciakiem w kościele gdzie chodziłem trzeba było przyjśc 30 minut wcześniej (!!!!!) by mieć miejsce siedzące. Większośc ludzi stała bo miejsc siedzących starczało dla mniej niż połowy praktykujących. Obecnie 2/3 miejsc jest wolna w czasie mszy, a przecież wokół powstało jeszcze kilka osiedli mieszkaniowych!!!. Tak, wiem, pewnie akurat tu
@Kempes: Jak tam Prawo i Sprawiedliwość

Mamy nie należeć do świata J 17:16 - nie mieszać sie do polityki ( Jana 6:15 -> J 18:36; por z Mt 4:8-10, Jana 14:30)
@Kempes: Błagam niech następna partia rozliczy kościół. Skoro opowiedzieli się po stronie pewnej partii jako jej część to niech zaznają smaku porażki:
- kasy fiskalne,
- podatki gruntowe,
- dokumentacja finansowania i środków, rozliczanie się z urzędem skarbowym.

Zobaczymy jak będą czarni tańcować jak się ich uzna za przedsiębiorstwo.
Autor zajarał się, że ilość chrztów między 2018 a 2019 spadła o 3,5%.... tymczasem dokładnie o tyle spadła po prostu liczba urodzeń


@siepan: Taa, do komunii też przystępują sami wierzący. Chrzty I komunie to nadal element naszego folkloru, coraz mniej mający wspólnego z religią (wystarczy spojrzeć na dobór chrzestnych, czyli konkurs, który ksiądz dopuści kogo lub załatwianie podpisu na papierku o spowiedzi...)
Dla dzieci komunia to dziś ostatni kontakt z kościołem.