Wpis z mikrobloga

zastanawiam się nad ultimate win98 pc- docelowo rozdzielczość 1600x1200, xpka mam na q9550s 4gb ram i gtx 960 rozdzielczość fhd i chciałem coś podobnego złożyć. jaki cpu i gpu, gry oryginalnie nie dostosowane do szerokich monitorów, no minimum 30fps, przedział od tombraidera 1 do gta sa.
#pcmasterrace #retrogaming #retrocomputing
  • 23
@mati1990 maszyna z więcej jak jednym rdzeniem to retro?
Nawet stary Pentium 4 z HT potrafił sprawiać problemy pod XP (z widocznymi dwoma watkami w takim System Shocku 2).
Dwa nawet oficjalne stery do grafiki ze wsparciem dla Win98 to max generacja GF 6800.
@detalite @Lurriel A jak odpalić gierki z glide? przekopuje internety i dupa ani 6800 ani Radek tego nie ruszą, robią coś pod linucha i nowe amd/Intele integry ale jako tako to działa. na pewno 1C bo 98 nie obsługuje, patrzyłem na fajne płyty dual s370 ale system tylko win2000 to zaś taki tomb raider 1 nie odpali. zostaje łączyć z voodoo, do samego glide starczy 1 szt czy sli?
@mati1990: Powinny być jakieś wrappery glide dla Win98, chociaż większość nowszych jest robiona pod WinXP w górę. Wymagania to GPU z obsługą DX 9 więc teoretycznie obydwie karty powinny się łapać. Procesory dwurdzeniowe działają na W98. Nawet karty pod PCI-E działają jak się ma sterowniki. Trzeba tylko w opcjach coś po przełączać. Po prostu działa tylko jeden rdzeń i do wysokich rozdzielczości najlepiej mieć bardzo szybki 1 rdzeń.
@mati1990: PhilsComputerLabs twierdzi że nGlide działa na Win98 tylko wymaga karty graficznej obsługującej DX9 (film z 2016 nglide w wersji 1.05). Podobno śmiga jak ta lala, przynajmniej tak wynika z filmu. ( ͡º ͜ʖ͡º)
detalite - @mati1990: PhilsComputerLabs twierdzi że nGlide działa na Win98 tylko wyma...
@mati1990 tak jak napisał @detalite - jest wrapper glidea.
Generalnie do ery win9X używałbym jednego PC, z cpu P3 (najlepiej aby się dało zrobić underclocka*) z jakimś VooDoo 3 (tutaj pewnie VooDoo 5 byłby najlepszy ale w tej chwili koszt ok 2K cebul+sic!+).
A do wszystkiego później co już na XP wyszło, używać nowszego CPU P4(lub wyższy ale dalej jednowatkowy) i właśnie GF 6XXX (lub 7XXX ew Radeona z okresu ~2004)
Ciężko
@Lurriel pod xp mam już kompa, teraz czysto pod 98/późny dos (wczesny dos to mam pentium 133, 64mb ramu i gf mx4 800x600)
tutaj mi chodzi tylko i wyłącznie o gry w natywnym 4:3 + glide 3dfx, znalazłem fajny monitor 21,3 cala LCD 1600x1200, np taki gta sa jasne chodzi na xp ale ma problem z wieloma rdzeniami i oryginalnie było 4:3 więc odpalałbym go na tym kompie
gta sa jasne chodzi na xp ale ma problem z wieloma rdzeniami


@mati1990: SA ma problem z wieloma rdzeniami? Wydaje mi się, że grałem na win7 i win10 chyba nawet, a jedynym problemem było, że zdjęcie frame limitu czyni grę niegrywalną (np. cofanie w autach przestaje działać), ale to bez znaczenia, jaki masz OS.
@mati1990 GTA SA to chyba era XP.
Jeśli glide czysty i to w 32bit, natywnie to tylko VooDoo 5XXX. Tylko że to drogie hobby:)
Monitor. Kwestia gustu ale nie lepiej jakiegoś CRTka nawet mniejszego "19 w dobrym stanie poszukać? Lcd nie ma startu do czasu reakcji z CRT.
@ufo99 bez znaczenia jaki os, xp mam na q9550 a w są przy odpaleniu trzeba bawić się z koligacją. w sumie można to ogarnąć batem ale jak giera była zaprojektowana do 1C niech tak będzie ale zaś jest problem z dźwiękiem 5.1 jak podpiąć 1 zestaw na 3x jackach do kilku kompów?
@Lurriel @ufo99 tak idąc trzeba by rozbić erę xp na 2 pc xd
half Life2 wydana w podobnym okresie co sa A lubi dużo zasobów, natywne fhd i dużo bajerów graficznych. tak samo z oryginalnym crysisem, czasy xp ale 980 ma z nim problemy A grafika nawet niema sterów pod xp.
więc to podzieliłem:
win7 i7 4790k, rtx 2060, 16gb ramu 1440p
win xp q9550, 4gb ramu, gtx 960, fhd ale podciągnę
@mati1990 Crysis chyba dobrze chodzi na obecnym sprzecie? Crysis jest sprzętożerny (słaba optymalizacja z wielowątkowością).
Pod niego bym nie robił retro PC jak można spokojnie puścić na obecnych bebechach.
Co do HL2. GF 6xxx i ekwiwalent w Radeonie powinny sobie poradzić.
Do retro patrzę mn za względu na mały input lag i to że masz Crt - nie LCD. Jeśli chcesz się do tej 'responsywnosci' zbliżyć dzisiaj - wskakuj w Oled :)
@Lurriel tylko czy gf 6800 odpali hl2 w fhd/1440p.
crysis (tak wiem odpali i trzymam go na win7) przykład bo mówicie ze sa to czasy xp ( ͡º ͜ʖ͡º)
niestety nie da się podzielić równo i łatwo epok w grach pc
@mati1990 pod 1440p? jeśli chcesz w taką skale rozdzielczości iść, to już też na obecnych maszynach. HL2 lepiej jak Crysis chodzi na obecnym sprzecie (a nie potrzebuje Glida, bo nigdy nie był pod niego pisany)