Wpis z mikrobloga

W całym 2022 roku urodziło się w Polsce 298,6 tysięcy dzieci, w analogicznym okresie w latach 2010-2011 zsumowane urodzenia z 12 miesięcy były większe o 100 tys. (398,2 tys.).
Czy jest jakiś sposób aby przynajmniej zastopować ten dramatyczny trend?

Natknąłem się na artykuł który wskazuje, że roczne utrzymanie dziecka, w pierwszych latach życia kosztuje 10-30k ( w tym droższym wariancie zapewne wchodzi w grę prywatny żłobek)

Dodatkowo zazwyczaj pojawienia się dziecka kosztuje sporo zanim przyjdzie na świat (wyprawka, być może przygotowanie dla niego pokoju)

Co wykopki, a zwłaszcza te które są w dłuższych stabilnych związkach i zastanawiają się nad założeniem rodziny powiedzieliby o **pomyśle powiedzmy 50k jakiejś dotacji od państwa właśnie dla tych nowych rodzin tak aby z grubsza zaspokoić koszt utrzymania dziecka mniej więcej na 2-3 lata jego życia, gdzie zazwyczaj kobieta jest na macierzyńskim, niekiedy rezygnuje z pracy na początku, aby to państwo wzięło większy koszt na siebie utrzymania nowego, przyszłego podatnika, potraktować to jako inwestycje?

To tylko oczywiście taki luźny pomysł, moim zdaniem mógłby wprowadzić trochę "finansowego spokoju" dla świeżo upieczonych rodziców.
Demografię mamy KATASTROFALNĄ i w interesie każdego obywatela powinno być zatrzymanie tego dramatycznego trendu demograficznego.
W innym wariancie czeka nas wymieranie jako narodu i zalanie imigrantami, bo innej opcji chyba nie ma.
#przemyslenia #rodzina #dzieci #pytaniedoeksperta #polska
niewiemjakiwybrac - W całym 2022 roku urodziło się w Polsce 298,6 tysięcy dzieci, w a...

źródło: rodzinaa

Pobierz
  • 528
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stan-tookie-1: czy ja mówię że to problemy nie do przeskoczenia? Powiedziałem, co sądzę . . .nie to dla mnie nie jest to problemem, choć w gro znajomych które chcą mieć dzieci pojawia się cień obaw... jeżeli płód będzie uszkodzony etc. A z własnej perspektywy to prędzej NFZ bywa problematyczny z perspektywy czasu i dziecka, o które dba się jak najlepiej.
  • Odpowiedz
Uważasz, że jest to zła opcja, kiedy obecnie PiSs wpuszcza głównie imigrantów-mężczyzn i dysproporcja płciowa tylko rośnie?


@lukasj: Uważam że to opcja przede wszystkim NIEREALNA.

Po drugiej - niemoralna. Bo to taki polish breeding program.
Co innego gdy granice otworzysz i akurat kobiety przyjadą. Ale kobiety z jakiegoś powodu przyjeżdżać NIE CHCĄ. Bo przecież nikt nie broni im starać się o wizę pracowniczą.
  • Odpowiedz
@Marek_Licyniusz_Krassus: szczęście to pojęcie względne, chcemy to, co ma sąsiad. Kiedyś tv, lodówka dawała szczęście, dzisiaj uważa się to za coś co ma każdy więc już szczęścia nie daje.

Jesli został byś sam.na świecie co dało by tobie szczęście?
Nowe PSP, Nowy komputer, Ferrari, 300m willa z basenem? Wycieczki? To wszystko traci sens jeśli nie masz przedkim się pochwalić.

Nie, wybrał byś do życia min. mały domek, sprawny wygodny samochód
  • Odpowiedz
@Marek_Licyniusz_Krassus Rodziło, bo była kilkuletnia kumulacja plus praktycznie nie istniała antykoncepcja w Polsce(nawet w "sztuce kochania" Wisłockiej, jedną z metod antykoncepcji był tampon waty nasączony octem a było to w końcówce lat 70)
  • Odpowiedz
@pawelmen: Każdy kombinuje jak mu wygodnie. Jakbyśmy nie mieli tutaj żłobków i przedszkoli to byśmy próbowali w Turce albo Sobianowicach albo jeszcze gdzieś indziej by było optymalnie z dojazdem i tanio w miarę, ewentualnie byśmy poczekali z drugim dzieckiem chociaż to nie jest dobre. Tylko czekamy aż drugie skończy chodzić do żłobka bo za mało zarabiamy.
W Łęcznej to byś pewnie nie dostał dofinansowania na żłobek, więc by cię jeszcze
  • Odpowiedz
Jesli został byś sam.na świecie co dało by tobie szczęście?

Nowe PSP, Nowy komputer, Ferrari, 300m willa z basenem? Wycieczki? To wszystko traci sens jeśli nie masz przedkim się pochwalić.


@krzysztof2033: a nie pomyslales o tym, ze niektorzy moga kupowac takie rzeczy nie po to, by sie nimi chwalic tylko zeby je uzywac?
  • Odpowiedz
I mówoę to jako matka dwójki dzieci, bo w przeciwieństwie do ciebie odczułam jaki to wysiłek organizmu i jakie wiażą się z tym powikłania.


@moll: ale ciocia ma silną psychikę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Majkel2008: Nie napisałem, że to nas wrzuci na pierwsze miejsce na świecie, napisałem, że pomaga zwiększać dzietność. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik, dochodzi do tego masa innych uwarunkowań i nie ma na to prostej odpowiedzi.

Natomiast nowoczesne kraje bardziej rozwinięte od Polski mają jeszcze większy problem z dzietnością.

To nie jest takie proste i jednoznaczne, bo są kraje o niższym poziomie dzietności jak np. Hiszpania, Włochy jak i o wyższym. Francja, Czechy, Irlandia czy Islandia, a nawet Dania i Niemcy mają wyższy współczynnik niż my. Malta natomiast z zakazem aborcji ciągnie się w ogonie z bardzo niskim wskaźnikiem urodzeń.
  • Odpowiedz
@Qullion: ale sam widzisz że ciągle kombinacje, albo braki w placówkach, albo drogo i ciężko z kasą...
Co do Bogdanki to na start tylko spółki przyjmują a tam takiej kasy od razu nie dostaniesz, 3,5-4,5k startowo jak zaczynasz
  • Odpowiedz