Wpis z mikrobloga

#opony #motoryzacja #skoda
Czołem, zastanawiam się nad zakupem opon wielosezonowych do Octavii 3fl 1.5 TSI 150KM. Auto kupiłem niedawno na letnich które kończą swoją przygodę po tym sezonie. Stąd pomysł o wielosezonowych. Rocznie robię 12-15k km głównie miasto, czasem trasa dorgami krajowymi. Nie wiem tylko czy różowa planuje zimą wypad w góry i czy wielosezonowe sobie by poradziły z wyjazdem w Tatry po naszej lub Słowackiej stronie.
Ktoś z was używał w podobnych warunkach wielosezonowych opon? Co polecacie?
  • 26
@virusriddle mam wielosezony w jednym z samochodów, Barum cośtam5. Ogólnie opony do spokojnej jazdy, są głośne przy wyższych prędkościach i na mokrym potrafią złapać poślizg. To rozwiązanie kompromisowe i takiego użytkowania później też wymaga. Nic nie zastąpi dobrej opony letniej i zimowej.
@virusriddle: jeżeli tak to te dwa modele czyli: goodyear vector 4seasons gen-3 miałem 2 generację też w Octavii lub które obecnie użytkuję michelin crossclimate 2. Byłem zimą w górach nie miałem problemów, do mocniejszego auto dwa komplety do zwykłego dupowozu wielosezony spoko, ale ile ludzi tyle opinii, Ja jestem zadowolony, odeszło mi pierdo#enie się z przechowywaniem i przekładaniem.
@virusriddle: na zimę gdybyś jechał w góry to do bagażnika spakuj łańcuchy i masz problem z głowy. Większość wielosezonów wcale bardzo nie ustępuje zimówkom. Bardziej od polskiej zimy zniechęca mnie do nich ganianie autostradami latem., więc jak nie jeździsz często w trasy to ja bym się nie zastanawiał i brał wielosezon.
@virusriddle:

Na wielosezonach bez problemu gory przejezdzam trasą na Czechy. A jedzie sie po takim sniegu ze opona sie nie przebija do asfaltu - jedziesz doslownie po sniegu. przyspieszanie, hamowanie skrecanie ok. Choc pewnie wiele daje tez to, ze mam auto 4x4.
Jedyny minus to ze na asfalcie sa glosniejszea jak letnie i spalanie na nich jest o szklanke wieksze /100km
@virusriddle @JedenRabinPowieTak: mam te CC2 w drugim aucie (miejskie) od 2 lat. To był jeden z lepszych zakupów do auta jaki zrobiłem. Są fenomenalne w segmencie wielosezonowych. Jeżeli ktoś jeździ głównie po mieście, to serio ciężko się przyczepić.

Nie testowałem ich w bardzo głębokim śniegu, ale jak napadało trochę ostatniej zimy, to zanim odśnieżarki na drogach zawitały, przyczepność była bardzo dobra. Latem też dobrze trzymają na zakrętach, ale w deszczu jak
@mariusz_and: właśnie nad tymi cc2 myślę, hałas podejrzewam że załatwię robiąc wygłuszenie bo tak się noszę z myślami
@majk_emigrant autostradami jeżdżę czasem ale to odległości po 100-150km a tak to głównie Warszawa, okolice i dom-przedskole-praca. Łańcuchy dobry pomysł
@JedenRabinPowieTak dzięki zobaczę sobie test
@WykopanyDzon ja mam fwd, spalanie i tak mam zajebiste bo to ACT
@frisorovicz pomysł z łańcuchami b.dobry, a z lodem to miałem w zeszła zimę przygody jak z
@virusriddle: Jaki hałas? Hałas to jest na sportowych gumach a nie jakas tam mała różnica miedzy jednym bieżnikiem a drugim w zwykłych oponach.

W ogole sie tym nie przejmuj. Jak chcesz ciche opony to wybierz najcichsze z tych 3 Marek. Jezdzilem na michelinach i goodyearach w śniegu i zimówka jest zbędna poza górami
@LipaStraszna jeśli chodzi o mokra nawierzchnie/deszcz to czasem jeździłem jak się trafiło ale nie wiem czy mam coś do powiedzenia - dostosowując prędkość do panujących warunków nie zauważyłem nic niepokojącego. Aczkolwiek mam w głowie to że mogą gorzej się spisywać niż typowe letnie
Natomiast prędkość - ja się kierowałem tym że jakieś 60-80% mojego przebiegu to S8+Warszawa, więc drogi powinny być w dobrym stanie zimą. Już parę razy w tym roku jeździłem