Wpis z mikrobloga

Ciągle szukam zwierzaka dla siebie i przyszło mi do głowy, że skoro nie mogę jeszcze pozwolić sobie na wymarzonego psa (rottweiler) a żadna inna rasa mi tak na prawdę nie pasuje, to może poszedłbym w kota.
Wpadła mi w oko chyba najbardziej "psia" rasa kotów - Maine Coon. Ma ktoś może takiego kotka i mógłby się podzielić wrażeniami jak się z takim kotem żyje na co dzień?
Jestem świadomy, że wymagają dużo kontaktu z człowiekiem, są w odróżnieniu od większości kotów chętne do współpracy i podatne na szkolenie (to na zdecydowany plus). Raz na kilka dni trzeba czesać, codziennie przytulać, głaskać bawić się no i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wygląda żywienie takiego kociaka - są jakieś "gotowce" które mogę kupić na początek i mieć pewność, że będzie to najlepsze co mogę temu kotu dać? Bo już ogarniam, że samej suchej karmy (jak pies) to raczej jeść nie powinien.
Jakieś konkretne marki polecicie, żebym mógł sobie skalkulować ile utrzymanie takiego kociaka by mnie kosztowało?
A może karmił ktoś z Was kota BARFem? Docelowo jakbym się wdrożył to pewnie chciałbym przejść na ten sposób żywienia kota, Maine Coony raczej nie dyskwalifikuje nic z tego sposobu żywienia?

Jak jeszcze przy żywieniu jesteśmy - jak wygląda temat z jedzeniem "ze stołu" - jak są żywione mokrą karmą (czy tam wymieszaną z suchą czy jak tam się powinno kota optymalnie karmić) to nie będzie im szkodziło jeśli będą karmione również ludzkim jedzeniem typu wędlina/pomidor itp? Mam dwójkę dzieci, nie ma szans, żebym ich upilnował zawsze, żeby nie podzieliły się swoim jedzeniem z kotkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kwestia samego zakupu kota - o ile u psów wiem jak to wygląda (FCI/ ZKwP) o tyle w temacie kotów nie wiem praktycznie nic. Kiedyś coś tam się przymierzałem ale temat się rozmył więc załóżmy, że nie ogarniam nic w temacie kotów rasowych. Co powinienem wiedzieć przed zakupem, jaki konkretnie związek(?) powinien być w rodowodzie, żeby był legitny? Jest coś takiego jak u psów, że jak pies (kot w tym przypadku) nie rokuje wystawowo i nie będzie przeznaczony do rozrodu to można go kupić taniej?

Z góry dzięki wszystkim za komentarze i pomoc w temacie :-)

#koty #psy
robertx - Ciągle szukam zwierzaka dla siebie i przyszło mi do głowy, że skoro nie mog...

źródło: koty

Pobierz
  • 23
@robertx tak, podstawą diety powinno być mokre żarcie, przekąski to wtedy masz raczej w formie suchej, np. suszone kawałki mięsa. Co do barfa to jak będziesz szukał to zapytaj hodowce czy wprowadza takie jedzenie, jak kot będzie też przyzwyczajony do takiego jedzenia to później będzie mniejszy problem lub jego brak jak będziesz chciał wprowadzić u siebie.
@robertx koty nie mogą być karmione szynkami, kiełbasami i warzywami (niektórymi mogą np gotowana dynia pomaga na kłaczki i wypróżnienie) - jest to ogólnie niezdrowe dla nich, natomiast niektóre warzywa mogą być dla nich trujące albo szkodzące na nerki i wątrobę. Tak samo koty nie moga jeść nabiału. Wiec dzieci trzeba pilnować, bo mogą zaszkodzić kociakowi. Kota tez zreszta trzeba pilnować bo potrafią się zainteresować czymś czego nie powinny jeść.
A co
  • 0
@gesslerowaa: O nabiale to wiem, nietolerują laktozy wiec to logiczne. Cóż, będę musiał chłopaków pilnować i naszykować jakieś suszone mięsko czy coś na smakołyki żeby karmili tym kota jak będą chcieli mu coś dać. To chyba nie powinno zaszkodzić nie? Ususzyć w piekarniku jakaś wątróbkę, serduszka czy resztki wołowiny i nie powinno raczej zaszkodzić?
@robertx suszone mięso będzie okej, ale jak zrobisz sam bo te sklepowe to maja raczej sól. Na tej grupie co ci podesłałam są chyba jakieś instrukcje jak i co suszyć i jak przechowywać. Fajne są tez smaczki firmy cosma (mój jeden kot za nimi szaleje wiec są super do treningów, na drugim nie robią wrażenia).
  • 1
@gesslerowaa: Jasne, że sam. Karmiłem przez kilka lat dobermana barfem więc mam jakieś tam pojęcie gdzie kupić dobre mięso dla zwierzaków w dobrej cenie, stad pomysł żeby długofalowo karmić barfem
@robertx: Ta rasa nie zawsze jest taka sama, chodzi mi o to, że nie każdy kot jest taki sam. A przykład możesz zobaczyć na kanale Juszes - ma dwa koty tej rasy z tych samych rodziców, a jednak jak dwie różne rasy. Nie pamiętam nazwy tego filmu, ale jak wpiszesz na YT "Juszes Stefan i Julian" to powinno być.
Nie kupuj Royala, dobra reklama, ale karma niestety nie. Z karm polecam:
  • 0
@Neko-chan51: krzykiem niczego ze zwierzakiem się nie osiągnie, jestem tego świadomy i zdecydowanie wole pozytywne metody. Mam nadzieje, ze jeśli kupię MC ten bedzie chętnie współpracował z klikerem :-)
Kwiatków na szczęście nie mam, planuje na razie gdzie bym co ustawił w domu. Mam miejsce na kuwetę w ustronnym miejscu przy wejściu do domu, zasłoniete fotelem wiec myśle ze się nada.
Co sądzisz o zrobieniu posłania na szafie? Oczywiście zrobiłbym mu
@robertx: Nie robiłabym tego dla małego kota, tylko już starszego i raczej nie jako główne posłanie. Możesz zamontować tylko schodki, aby tam wchodził czasami, ale posłanie proponuję zrobić na podłodze. W salonie jeśli to nie będzie u Ciebie przeszkadzać to możesz zostawić torbę papierową (lepiej uciąć uchwyty) na podłodze albo jakiś malutki karton
@robertx: Napiszę Ci tak... Moja kotka raz śpi na moim łóżku, raz na fotelu, w transporterze, kartonie, w leżu koło łóżka albo parapecie. Koty lubią wysokości, aby obserwować otoczenie, ale do odpoczynku i snu moim zdaniem zorganizować leże w jakimś cichym pomieszczeniu.
  • 0
@Neko-chan51: w cichym pomieszczeniu. Kuźwa, sam chciałbym takie mieć czasami w domu xD Tak serio to nie ma problemu żeby kot sobie spał gdzie mu się spodoba ale ten spokój to będzie miał zapewniony tylko w nocy jak dzieci będą spać.
Stąd pomysł ma posłanie, jakis kartonik, może transporter na szafie gdzie mógłby sobie wchodzić jakby potrzebował spokoju i absolutnie nikt by mu tam nie przeszkadzał. Coś jak klatka kennelowa u
Raz na kilka dni trzeba czesać, codziennie przytulać, głaskać bawić się no i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@robertx: xD poczytaj o kocim instynkcie i jak go zaspokajać + przygotuj się na częste wizyty u weta, bo to rasa dość mocno obciążona