Wpis z mikrobloga

Oglądam tak świat na street view porównując Europę z USA pod względem zabudowy, ładu, porządku, dróg itd. USA to wiadomo nr 1. Ale duże wrażenie robi na mnie Finlandia. Niewielkie ale zadbane domki, wszędzie zielono, pełno drzew, dużo przestrzeni, większość chyba mieszka w domach jak w USA. Raczej nie słyszałem o nikim wśród znajomych kto zamieszkał właśnie w Finlandii. Może więc jest tutaj ktoś kto ta mieszka albo ma informacje z pierwszej ręki jak się tam żyje, czy da się bez większych problemów wynająć pokój, znaleźć prace z angielskim itd.

#usa #emigracja #emigrujzwykopem #finlandia
#pytanie
  • 3
  • Odpowiedz
@nieznamniepamietam: ja akurat mieszkałem i pracowałem 4 miesiące w suburbach Toronto w Kanadzie. W stanach nie byłem, ale zapewne kanadyjska architektura i urbanistyka jest niemal identyczna z amerykańską. Tam wszystko dookoła różni się od europejskich rozwiązań. Przedmioty w otoczeniu są inne, np klamki, drzwi, krany, aranżacje korytarzy, elektryka i wiele innych.

Spędzilem też trochę czasu w niemczech, a obecnie mieszkam w finlandii, także mam porównanie.
W FI zaskoczyło mnie to, że
  • Odpowiedz
@nieznamniepamietam:
Generalnie wyjazd zarobkowy do Finlandii to co najwyżej średni pomysł bo po pierwsze jest drogo, po drugie zarobki bez szału.
Dla przykładu widziałem ofertę dla monterów szaf sterowniczych, gdzie płacili bodajże 10,85 brutto/h*, minus 400 za mieszkanie, w kraju gdzie są jedne z najwyższych podatków w Europie.


Dla porównania widziałem takie same oferty w Niemczech i zaczynały się od bodajże 14 EUR brutto plus pokój zdarma, zwrot za kilometry i
  • Odpowiedz