Wpis z mikrobloga

9 sierpnia 1864 roku przyszedł na świat najwybitniejszy Polak w naszych dziejach, Roman Dmowski. Człowiek, dzięki któremu powróciliśmy na mapę po 123 latach zaborów. To on swoją płomienną, 5 godzinną mową, w 4 językach, wytłumaczył zgromadzonym w Paryżu dyplomatom, że odrodzenie się naszego kraju, to rzecz niezbędna dla uspokojenia środkowej Europy oraz powstrzymania imperialistycznych zakusów niemiecko-rosyjskich. Gorąco polecam wspaniałą biografię pióra Jędrzeja Giertycha "Dziejowa rola Romana Dmowskiego" - https://docer.pl/doc/vnxvv0
#dmowski #4konserwy #polska #historia
Ryneczek - 9 sierpnia 1864 roku przyszedł na świat najwybitniejszy Polak w naszych dz...

źródło: dm

Pobierz
  • 38
@Klepajro: Naprawdę chcesz mi napisać, że Francuzi kręcili nosem na Powstanie? Bo z tego, co ja czytałem, to przez te wszystkie trzy bitwy przykrywali oczy na nasze różne przekraczanie porozumień, transporty broni itp itd a najbardziej gorliwym orędownikiem naszego zrywu był stacjonujący na Śląsku francuski generał
To on swoją płomienną, 5 godzinną mową, w 4 językach, wytłumaczył zgromadzonym w Paryżu dyplomatom, że odrodzenie się naszego kraju


@Ryneczek: Pozwolili na odrodzenie Polski byle tylko przestał pierd@#$%ić
@Rasteris Ale kocopoly. Dmowski pojechał do Japonii za Piłsudskim, któremu marzyło się kolejne powstanie narodowe. Dmowski doskonale wiedział, że powstanie po raz kolejny upadnie bo samo wsparcie Japonii bez aprobaty państw zachodnich nie ma prawa się udać. Jeśli chodzi o kwestie Wilna czy Lwowa to na konferencji w Wersalu zaproponował granicę Polski znacznie dalej wysunięte na wschód xD https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Linia_Dmowskiego. Deprecjonowanie jego wkładu w odzyskanie niepodległości jest żenujące. Gdyby nie jego walka w
Człowiek, dzięki któremu powróciliśmy na mapę po 123 latach zaborów.


@Ryneczek: Z tego co wiem to Piłsudski bił się z moskalami, a Dmowski w tym czasie przekonywał opinię publiczną, że Rosja to nasz sojusznik.
@Logytaze Po prostu widział więcej korzyści w odrodzeniu polski u boku carskiej Rosji. Zakładał, że Niemcy i Austriacy będą traktować odrodzoną Polskę instrumentalnie. Po za tym w przypadku wygrania wojny u boku państw centralnych polska odrodziła by się bez dostępu do morza i takich miast jak Kraków czy Poznań. Po rewolucji bolszewickiej zmienił swoje poglądy i udał się do Francji przyczyniając się do utworzenia błękitnej armii.