Wpis z mikrobloga

Siema, macie do polecenia jakiś przyjemny sposób do nauki wnioskowania statystycznego i samej statystyki? Na studiach coś wspominali, ale były to raczej nieuporządkowane podstawy bez pokazania sposobu ich zastosowania na rzeczywistych danych w robocie. Podręczniki akademickie raczej wolę sobie odpuścić.
#nauka #matematyka #statystyka
  • 4
@kumpel100: Pytanie co chcesz się nauczyc? Czy jakis podstaw dla siebie czy modelowania statystycznego, ciągnie cię do data science? Generalnie był taki stary podręcznik który dość przystępnie i mocno obrazowo tłumaczył state, postaram sie przypomniec autora i podrzuce później. Tak to Hogg chyba jest mocno popularny, ale moze byc za cięzki
  • 0
@Maciess chciałbym na pewno uporządkować te podstawy podstaw, których się nauczyłem i potem zacząć iść w data science powoli. Gdzieś tam w międzyczasie pochłaniam kursy pythona i SQLa.
Zastanawiam się też na ile moja ogólna wiedza z matematyki starczy i czy nie okaże się zaraz, że będę musiał nadrabiać sporo więcej materiału.
Będę wdzięczny za tytuł jeśli sobie przypomnisz.
@kumpel100: https://home.ipipan.waw.pl/j.mielniczuk/SKTP_ksiazka_freed.pdf Tutaj było takim językiem w miare przyjemnym i chyba o to mi chodziło. Generalnie ksiązek jest teraz od groma i ciężko powiedziec co jest najlepsze.
Ten podręcznik jest dość wiekowy, więc nie znajdziesz w nim jakiś przykładów na duzych zbiorach danych, linka do repo z kodami czy cuś, a może coś takiego byś preferował. Jednak ksiązka zaczyna praktyczie od 0 i masz szanse na bieżąco monitorować czy rozumiesz co