Wpis z mikrobloga

Szukam samochodu i pomyślałem, że zbadam opcję leasingu. Wysłałem zapytanie do pewnej firmy zajmującej się tego typu transakcjami i trochę mnie zszokowało to, o ile leasing jest droższy w stosunku do zakupu za gotówkę. Sytuacja mniej więcej taka:
Koszt samochodu 90000zł
Pierwsza rata 27000zł (30%)
Raty leasingu 24x737= ~17,700zł (20% wartości pojazdu)
Wykup 63000zł (70%)
Z czego jasno wychodzi, że wszystkie raty które płacę przez dwa lata nawet nie obniżają wartości wykupu. Tak jakbym płacił za możliwość opóźnienia spłaty całości, co sumarycznie kosztuje mnie dodatkowe 20% ceny samochodu.
Czy to jest jakaś fujowa oferta, czy generalnie leasing łączy się z tak dużym całkowitym kosztem? Dodam, że leasing miał być nie na firmę, więc odliczenia VAT nie wchodziły w grę. Wydaje mi się, że bez większego trudu dostałbym kredyt na jakieś 12%, gdzie dodatkowo samochód od razu jest mój.
#kredyt #leasing #samochody
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirkogreg: Generalnie z braniem auta w leasing jest trochę jak z ubezpieczeniami czytaj : jak chcesz dobrą ofertę w miarę to musisz poszukać. Ogólnie nie wiem jak teraz ale trochę wcześniej (jak ja brałem) to zdarzały się zerowe stopy procentowe co chyba nawet obecnie też ma miejsce czy tam jakieś małe bardzo, ale przy wyprzedaży rocznika.
  • Odpowiedz
@mirkogreg: Mój leasing 5 letni na auto za 142k wyniósłby mnie 148k gdyby nie podwyżka stóp. Teraz warunki są inne ale oferowane są leasingi ze stałą stopą i niskim kosztem.
  • Odpowiedz
@mirkogreg: ustawiłeś sobie jakieś dziwne parametry oferty. W tej sytuacji chciałeś spłacić 70% kapitalu po 2 latach, więc praktycznie cały czas płaciłbyś odsetki od prawie całej kwoty zakupu przedmiotu. Sam WIBOR jednomiesięczny to aktualnie +/-6,8% pozostaje jeszcze marża banku. Nic dziwnego że wyszła Ci taka suma opłat. Spróbuj zrobić sobie opłatę wstępną 30% wykup 19% okres 24 miesiące lub np. 30% ow, 35 miesięcy i 1% wykupu. Oferty będą dużo
  • Odpowiedz
  • 0
@ojaadaj20 tylko że ja nie miałem możliwości określenia ostatniej wpłaty na poziomie 19 czy 1%. To nie był parametr o który mnie zapytano, a wiem że powinno się go uwzględnić.
  • Odpowiedz
@mirkogreg: wrzuć tą ofertę, bo 70% to raczej oferta z opcjonalnym wykupem, albo najem z limitem km, gdzie wykup podaje się do kwestii podatkowych, a nie po to aby wykupić to auto. Kredyt 12% wyjdzie Cię raczej drożej niż ten leasing. 12% to jest w skali roku + dolicz prowizję w kredycie. Oprocentowanie kapitału w leasingu to obecnie ok. 9,5-10%. Wykup 70% który w 100% jest kapitałem powoduje naliczanie ogromnych
  • Odpowiedz