Wpis z mikrobloga

czemu ludzie kupują mikrotiki? z ciekawości szukałem routera z 4x sfp+ no i znalazłem za 600 zeta CRS305-1G-4S+IN ale sprawdziłem co ma i serio 1C, 800mhz/512 ram ogarnie ruch 10gbe, serwer vpn, vlany, z 20 urządzeń, port farwarding kilkadziesiąt wpisów i przepychanie streamingu na zewnątrz video 1080 jak i 4k czy zdalne granie z domowego pc?
Jak na moje minimum 4C/8t 8gbram na pfsensie
drożej sporo no ale...
#networking #siecikomputerowe #technologia #servermasterrace #mikrotik #pfsense #komputery
  • 21
@mati1990 ale to jest switch i jego parametry są całkowicie wystarczające do pracy jako switch. Ty potrzebujesz routera i faktycznie do routingu 10gbe potrzeba większej mocy.
To że masz możliwość uruchomienia routerOS nie oznacza że powinieneś to robić.
@mati1990: mikrotik to brand, dla którego rynek konsumenta jest trochę bez większej roli, ich siła to rynek b2b. Mikrotik oferuje nie tylko bardzo długie wsparcie techniczne, w tym helpdesk oraz update firmware, lecz też - w porównaniu z konkurencją - jest bardzo atrakcyjny cenowo. Mikrotiki znajdziecie pod kasami w lidlach czy biedronkach. To żadna tajemnica, że na rynek konsumencki dostarczają raczej średniawki w mocno przeciętnych cenach. Ale ludzie kupują, to czemu
@winda_orbitalna: A jest ktoś inny kto daje równie wydajny sprzęt z możliwościami po stronie oprogramowania w takiej cenie? Ano właśnie. Jak ktoś chce porządny router do domu bez wydawania miliona monet to MikroTik jest bezkonkurencyjny.

Tyle że jak już się coś od nich bierze to sam router na podstawę sieci, bo WiFi nie ogarniają, ale routery już tak.
@korni007: nie wiem po co te epitety i z kim się właściwie chcesz spierać. Przedstawiłem koledze zadajacemu pytanie dane producenta jasno określające parametry urządzenia które jednoznacznie mówią o ograniczeniach w zakresie wydajności routingu.
@Rosly: Problem rozchodzi się o to że nazywasz model CRS305-1G-4S+IN routerem, choć na stronie producenta nie ma ani jednej wzmianki na temat tego że jest to router, natomiast wszędzie widnieje informacja że jest to switch.

Próbując wytłumaczyć parametry tego urządzenia OPowi dalej wprowadzasz go w błąd że jest to router z mizerną specyfikacją. Tak naprawdę jest to switch z ograniczoną funkcjonalnością trasowania, a OP szuka pełnoprawnego routera.
@mati1990: lepiej sobie zobacz ile kosztuja routery mikrotika ktore robia routing w sprzecie (czyli w dedykowanym asicu/cpu a nie x86 czy jakims uniwersalnym cpu) i ile kosztuja.
a jak chcesz postawic na wlasnym serwerze to mozesz tez machnac wirtualke od mikrotika albo zwyklego linucha, pfsense nic tez nowego nie wymyslil tylko bazuje juz nie pamietam na ktoryms linuchu czy freebsd.
@Rosly l1 switching? l2, mikrotik nie robi urzadzen z ktorych korzystaja
@krzywy_kanister: kolega chyba jest świadomy (a przynajmniej powinien być świadomy) jak realizowany jest routing na mikrotiku. Ten model posiada funkcje routera realizowane przez SW. Realizuje funkcje routera nie znaczy ze ktoś zdroworozsądkowy użyje go jako router infrastrukturalny. To zabawka do domu lub małego biura pozwalająca zrealizować switching w segmencie 10G z "jakimś" uplinkiem na wkładce SFP. Dlatego trzeba czytać spec gdzie wprost pisze ze routing wyciągnie tylko 100kpps (to poniżej 1Gbps
@Rosly: rozne mikrotiki roznie realizuja routing, nie wypowiadaj sie jesli nie rozumiesz intencji pytajacego (nawet jesli sam pytajacy zadaje blednie sformulowane pytanie i nie rozumie jak dziala urzadzenia o ktore pyta).
przeciez prawie wszystkie jak nie wszystkie mikrotiki obsluguja routing, to juz wina mikrotika, ze funkcja jest powlaczana nawet gdy jest realnie beuzyteczna, tak samo nazewnictwa w stylu cloud router switch.