Wpis z mikrobloga

Wziąłem elektryka do zrobienia nowych gniazdek w starej instalacji. Miały być wyzerowanie. Dzisiaj je otworzyłem wyglądają w ten sposób. Ja noga z elektryki jestem ale to jest chyba #!$%@? nie?

Brązowy: faza
Niebieski: neutralny
Żółty: połączenie uziemienia w jednym gniazdku z uziemieniem w drugim gniazdku? Wtf?

#elektryka
robertx - Wziąłem elektryka do zrobienia nowych gniazdek w starej instalacji. Miały b...

źródło: IMG_3269

Pobierz
  • 50
@robertx: a ty masz wogóle w domu instalację w której to się da zrobić? stare instalacje często bywały właśnie bez przewodu ochronnego co się pod bolce przykręca, jak taką masz to ci elektryk go nie wyczaruje
  • 0
@Catmmando: w takiej sytuacji właśnie się zeruje gniazdka - tj podłącza neutralny najpierw do bolca potem do neutralnego

@Szakalio Właśnie nie. Na moje to żółty jest w ogóle niepotrzebny w można go wyciągnąć, przeciąć na pół i w obu gniazdkach przełożyć niebieski na miejsce żółtego i tym wyjętym wcześniej żółtym połączyć z miejscem gdzie aktualnie jest niebieski. Dobrze kombinuje?

@pepek84 Podobnie kombinuje. Chyba jutro sam to naprawie tylko korki wyłącze

Wołam
@robertx: Ten mostek z 3 przewodów jest w podwójnych gniazdkach natynkowych fabryczny, elektryk tego nie robił.
Żeby takie gniazdo wyzerować to niczego się nie przecina tylko w miejscu podłączenia przewodu z instalacji przewód zerowy wprowadza się na zacisk ochronny gniazda a z niego robi mostek do zacisku N (niebieski).

Swoją drogą nie wiem jak to wygląda dalej i jaka jest skala tego dodawania gniazdek, ale jakieś rozbudowy instalacji to powinno się
@robertx: można, przynajmniej z punktu widzenia fukcjonalności, pytanie jak. To wpływa na rezystancję i szybkość - to już do elektryka zawodowego.

Niemniej skoro wyzerował w puszce to dlaczego do ściany idą tylko DWA PRZEWODY A NIE 3 które by się odpowiednio łączyły z puszcze? Jak to ma być zerowane niby w gniazdku?
Zrób prosty pomiar czy pomiędzy:

zerem a fazą jest 230V
bolcem ochronnym a fazą 230V

Gość ściemnia jak nic.
  • 0
@hiperchimera: Właśnie ogarnąłem ze coś jest nie halo jak mnie prąd popieścił trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°) W jaki sposób to zmierzyć? Mam do tego podłączoną mikrofale i piekarnik i jest wszystko git, jak włączę młynek do odpadów to wtedy jest przebicie na zlew, zmywarkę itp

Czyli jak bym sobie sam wyciął ten żółty i połączył tak, żeby neutralny szedł najpierw do bolca potem do neutralnego to
@robertx Tak jak napisałem:

Żeby takie gniazdo wyzerować to niczego się nie przecina tylko w miejscu podłączenia przewodu z instalacji przewód zerowy wprowadza się na zacisk ochronny gniazda a z niego robi mostek do zacisku N (niebieski).


Zostawiasz fabryczne przewody w spokoju, robisz zerowanie z jednej strony.
Schemat masz wklejony przez @Shatter, pierwszy w drugim rzędzie.
  • 0
@michcio: Właśnie doszedłem do momentu gdzie zacząłem rozkminiać czy wyzerowane jedno gniazdko „podzieli się” wyzerowaniem z tym drugim a tu tak pięknie wyjaśnione.

Czyli jeszcze raz żebym nic nie #!$%@?ł: niebieski wychodzący z instalacji wypinam z aktualnego gniazda i podłączam do gniazda środkowego, jednocześnie robię mostek (zupełnie innym kablem) z gniazda środkowego do gniazda po prawej stronie.

Czyli ze środkowego gniazda będą mi wychodzić trzy kable

Teraz dobrze zrozumiałem?
@robertx: Jeśli pisząc gniazdo masz na myśli zacisk, to tak.

Tylko teraz zauważyłem, że 3 przewody pod jeden zacisk to będzie za dużo, te zaciski są na max. 2 przewody.
Cholera, to lepiej chyba zrobić to na złączce wago. W potrójną złączkę wpinasz przewód niebieski z instalacji (o ile niebieski jest zerowym, trzeba sprawdzić bo ktoś mógł źle podłączyć), kawałek przewodu do zacisku N gniazda (po prawej) i kawałek do zacisku
  • 0
@michcio: W ten sposób nie #!$%@? kolejności? Wiesz, ze przewód neutralny powinien być puszczony najpierw do bolca potem do zacisku neutralnego? W ten sposób będzie chyba wszystko na raz ze sobą połączone?
  • 0
@michcio: @Shatter @hiperchimera
A nie lepiej by było jeśli bym zrobił w ten sposób, że:
1. Przewód neutralny z instalacji przekładam do zacisku środkowego
2. Żółty przewód wychodzący z zacisku środkowego do zacisku środkowego w drugim gniazdku przecinam w połowie i wkładam do potrójnej kostki wago.
3. Łączę kostkę wago z zaciskiem neutralnym (po prawej stronie) nowym przewodem