Wpis z mikrobloga

Mam ze 100k makulatury w skarpecie. Nie potrzebuję tego wydawać w tej chwili, nie mam za bardzo na co, chciałbym to jakoś przetrzymać w sposób chroniący przed inflacją. Ta kasa i tak już straciła sporo wartości, więc nie chcę patrzeć jak dalej leży i gnije.
Nie znam się na inwestowaniu typu giełda czy krypto, więc nie liczę na jakieś mnożenie tego.
Chcę to po prostu jakoś zamrozić, ulokować i ewentualnie dalej odkładać zbierając, zanim nie będę potrzebował wydać na coś.
Co polecacie z tym zrobić?
Z góry mówię, że wszelkie porady dzieci typu ,,oddaj mi'' albo ,,100k to grosz'' proszę sobie wsadzić wiadomo gdzie i nie zaśmiecać :)
#inwestowanie #zarabianie #pieniadze #zloto #srebro #waluty
  • 21
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza: Praktycznie zerowe ryzyko - obligacje skarbu państwa, najlepiej 10 letnie - w każdej chwili możesz sprzedać. Inflacja spada wiec kroci nie zarobisz ale przed sama inflacja ochronisz

Ale ja bym teraz w to nie szedł. Warto obstawić spadek inflacji i stop procentowych w obecnej sytuacji, dość tanio (jak na tfi) możesz to zrobić kupując w PKO Bp fundusz obligacji długoterminowych. Jak stopy będą obniżać a inflacja spadać - fundusz
  • Odpowiedz
lokata. chyba 9.5% oferuja w citibanku teraz


@ChlopoRobotnik2137: Zapomniałem dopisać, że nie chcę wrzucać tej kasy w system bankowy, chcę mieć ją pod ręką. Poza tym 9.5% to i tak sporo poniżej inflacji. Więc może są lepsze opcje.

Kup złoto


@Orage: Samo złoto za całość? To ile to będzie, z 12 uncjowych monet? A to nie jest tak, że złoto jest bardzo drogie w tej chwili?
  • Odpowiedz
@robertx: No tak, tylko czy inflacja będzie rzeczywiście spadać? W tej chwili trochę się zmniejszyła bo jest podawana w stosunku do i tak już wysokich cen z zeszłego roku.
Z nowym rokiem wchodzą kolejne socjale - 800+, minimalna rekordowo, jeszcze jak stopy będą obniżać to złotówka się osłabi ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Tak 12. Jest drogie, zawsze jest gdy chcesz kupić :)


@Orage: Mi złoto bardzo się podoba i ja chętnie bym makulaturę w złoto zamienił, tylko wysoka cena mnie odstrasza. Wiem, że ,,tanio już było'' ale też boje się takiej sytuacji, że kupię po 8k z hakiem za uncję a później zleci do 7 i będę tak czekał cholera wie ile, aż odrobi straty a co dopiero inflacja złotówkowa.
Zdaje się,
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza: Jak chcesz podejść poważnie do tematu to portfel powinieneś sobie podzielić i zdywersyfikować. Kup i przeczytaj Finansową Twierdzę Iwucia zanim wykonasz jakikolwiek ruch, później mi podziękujesz :-)
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza ktoś już poradził Finansową Fortecę. odłóż z tego poduszkę bezpieczeństwa - swoje wydatki na 6 miesięcy tak, żebyś nie musiał z niczego rezygnować bez pracy. wydatki na mieszkanie, jedzenie, abonamenty, przyjemności.
resztę jeśli chcesz ochronić kapitał to Edo. jeśli lekko mnożyć to zdywersyfikować
  • Odpowiedz
@radekr a to Twoj blog? oczywiście czytam :D
zgadzam się że poduszkę lub dużą jej część można ulokować w EDO, ja swoją też mam "nieblogosferyczna" bo odrobina gotówki, głównie EDO i trochę walut i złota chociaż "o nie zmienność" ale sam w obliczu wojny czułem się bezpieczniej mając x EUR, y USD, x CHF i troche AU żeby w razie czego rodzina wsiadła w samochód i spokojnie chwilę żyła w Berlinie.

chociaż np złoto "poduszkowe" i "inwestycyjne" leży obok siebie :D

ale op to osoba która ma 100 000 I małą wiedzę. oczywiście można mu
  • Odpowiedz
@emenems: Domyślam się, że żarcik, ale tak dla pewności - nie jestem Mateuszem :) I polecałem głównie właśnie dla opa, bo domyślałem się, ze ktoś trochę inwestujący mógł już tenże blog widzieć :)

Ok, w sumie sensowny argument z tym, żeby powoli się wdrażać, masz rację.
  • Odpowiedz