Wpis z mikrobloga

Mirki, robił ktoś wcześniejszą wypłatę z IKE?
Sprawa wygląda tak: mam IKE w mBanku, ostatnio głównie inwestuje krótkoterminowo, więc mocno przeszkadzają mi prowizje za każdą transakcje. W związku z tym zastanawiam się nad częściową wypłatą środków zgromadzonych na IKE by przenieść je sobie na XTB. Jak przystało na wykopowego inwestora na IKE jestem w plecy, wpłacałem tam środki w 2022 i jakieś drobne w 2023. Jeśli dobrze rozumiem to co przeczytałem w necie, to w przypadku ogólnej straty mogę te środki wypłacić bez konieczności płacenia żadnego podatku i generalnie nic nie muszę nigdzie zgłaszać bo ewentualny podatek i tak ogarnia mBank. To co budzi moje główne wątpliwości to kwestia tego, że suma ewentualnie wypłaconych środków byłaby większa niż to co w tym roku wpłaciłem, i nie jestem pewny czy w związku z tym nie muszę jednak zapłacić podatku? Byłoby to fest głupie, ale wolę się upewnić.

#gielda
  • 1
  • Odpowiedz
@clrshck: Jeśli mówimy tylko o IKE, a nie IKZE to ta konstrukcja chroni przed podatkiem od zysków kapitałowych przy wypłacie po 60 roku życia, jeśli zlikwidujesz IKE i wypłacisz wcześniej to płacisz podatek od zysków, a jak nie masz zysków to nie masz podatku.
  • Odpowiedz