Wpis z mikrobloga

A tak szczerze. Bierzecie aparat np. Canon na wycieczkę i cykacie 1000 zdjęć. LUB reporterka, gdzie też jest 1000-2000 fotek. Ręczna obróbka każdego zdjęcia pochłonie wiele czasu. Chcecie wybrać 100 best of the best i to wcale nie jest łatwe zadanie. Aparat w trybie AUTO zazwyczaj dobrze stworzy JPEG-a, ale zauważacie, że po obróbce z RAW, nawet bez większego doświadczenia, nawet jak dołożycie lekki HDR i puścicie przez przetwarzanie wsadowe, to fotografia wygląda lepiej (w reporterce HDR jest często stosowaną techniką i jeśli dobrze ustawisz suwaki, to fotografie wyglądają super, ale trzeba też wybrać dobry program, bo jest wiele algorytmów).

No i teraz mam taki problem, że chcę stworzyć fotorelację z wyjazdu, ale zdjęcia z JPEG są w najlepszym przypadku przeciętne. Fotki z telefonu też po obróbce wyglądają lepiej, mimo że telefon mocno ingeruje w kolory. Obrabiać każde z RAW mi się nie chce.

Na chwilę obecną muszę używać kilku programów, aby uzyskać efekt.

Po pierwsze, jeśli zdjęcia są do oglądania przez szerszą publiczność, przyzwyczajoną do bajkowych fotek z Insta, to nie bałbym się automatów i zaoszczędziłbym czas. Problem w tym, że większość aplikacji, gdzie automat pozwala REALNIE poprawić zdjęcie, jest na telefony, a na desktop czasem w płatnych apkach. Widocznie nie opłaca się tworzyć desktopowych aplikacji, bo nie ma z tego kasy.

A teraz chciałbym Was zapytać, czy warto kupić jakiś płatny program.

Na razie bawię się darktable, ale raz, że jest nieintuicyjny, dwa, że wiele mu brakuje lub opcje są gdzieś pochowane, np. automatyczny balans bieli, autokontrast (coś, co się od razu aplikuje), głębia koloru, no i HDR, co mają inne programy. Natomiast program pozwala ustawić ekspozycję, kolory, odczuwalne kolory wg tonów, poziomów, itd. W sumie GIMP ma to samo pochowane po opcjach menu.

Wcześniej używałem PhotoScape, który w wersji darmowej wypada blado i strasznie wolno przetwarza zdjęcia.

Polecają mi CaptureOne - jeszcze nie testowałem (jest płatny)

RawTherapee też nie testowałem i chyba wypróbuję.

Są też programy, które całkowicie zmienią np. niebo i nie widać, że ktoś ingerował w fotografię - to przyszłość i będziemy sami siebie okłamywać. Ale jeśli w tym kierunku pójdzie fotografia, to trzeba będzie się dostosować.

Czego się uczyć i czy kupić jakąś komercyjną apkę? Piszcie w komentarzach.

#fotografia #programy #foto #aparat #obrobkazdjec #ankieta

(niektóre programy w ankiecie otwierają RAW, ale nie są dedykowane do obróbki z RAW)

Najlepszy program do obróbki zdjęć to...

  • darktable 10.3% (3)
  • UFraw 0% (0)
  • CaptureOne 10.3% (3)
  • PhotoDirector 0% (0)
  • PhotoScape X Pro 6.9% (2)
  • Photoshop 31.0% (9)
  • Lightroom 41.4% (12)
  • RawTherapee 0% (0)
  • Inny program... 0% (0)

Oddanych głosów: 29

  • 7
  • Odpowiedz
@privatus: A możesz to jakoś uzasadnić? Będę się tym bawił w wolnej chwili, ale może podsuniesz mi, na co zwracać uwagę. W ogóle to warto iść na jakiś kurs fotografii + obróbki? Bo wszystkiego samemu się uczyć to lata potrwa.

PhotoDirector jest spoko do amatorskiej obróbki, ale wypróbuję jeszcze tego CaptureOne.
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel Lightroom lub CaptureOne. Oba wręcz stworzone pod obróbkę właśnie setek/tysięcy zdjęć. Bardziej popularny wydaje się Lightroom, zresztą wystarczy zobaczyć liczbę tutoriali np. na YT, mnogość presetów dostępnych w internecie i tworzonych przez ludzi (darmowych i płatnych), gigantyczną społeczność fotografów którzy korzystają z Lightrooma jeszcze na długo przed powstaniem obecnej chmurowej wersji. Jeśli szukasz czegoś, czego łatwo się nauczyć na bazie materiałów z internetu, to Lightroom będzie strzałem w dziesiątkę.

Dodatkowe plusy
  • Odpowiedz
@markuzz: Zainstalowałem CaptureOne (polecał go sprzedający aparat) i mam mieszane odczucia. Na pierwszy rzut oka rzucił się czytelny interfejs, ale entuzjazm opadł po zagłębianiu się w jego możliwości.

Tak w skrócie:

Plusy:
- poprawianie zdjęć jednym kliknięciem (nie zawsze dobrze)
- czytelny interfejs
- działania na warstwach
- potrafi automatycznie prostować zdjęcia (czasami komicznie)
- korekta i klonowanie (nie testowałem, ale super to działa w PhotoDirector)
- korektor kolorów pędzlem podobnie
  • Odpowiedz