Wpis z mikrobloga

Czytam sobie z ciekawości pytania jakich można się spodziewać na egzaminie sep ( https://www.oszomega.pl/przykladowe-pytania-egzaminacyjne-grupa-g1/ ) i 4 listy brzmi tak:

Czy wyłącznik różnicowoprądowy zadziała w sieci dwuprzewodowej?

i odpowiedź:

Jest zakaz stosowania wyłączników różnicowoprądowych przy braku przewodu ochronnego, muszą być min. 3 żyły.

Czy rzeczywiście trzeba się pilnować, żeby czasem nie odpowiedzieć na zadane pytanie czy tylko na tej stronie ktoś tak popłynął? A może to ja mam problem z rozumieniem czytanego tekstu i nikt nie widzi w tej parze pytanie-odpowiedź nic dziwnego?
#elektryka #sep
  • 8
  • Odpowiedz
@olewales ta odpowiedź jest nieporawna oraz nie ma temat.

1. Nic nie stoi na przeszkodzie by używać wyłączniki roznicowopradowe w instalacji 2przewodowej. Co prawda nie zadziałają tak jak by się można spodziewać (choć w pewnej sytuacji mogą zadziałać) - ale zamontować można. To że coś nie ma sensu, nie znaczy że nie można.
Bezsens rcd w 2przewodowej instalacji zwiększa się do kwadratu, gdy są zastosowane gniazdka z mostkiem PE-N :)

2. Ale
  • Odpowiedz
@hrumque @olewales @sberatel:
Odpowiedź jest poprawna.

RCD rozłącza wszystkie żyły czynne. Jeżeli jedną z nich jest przewód PEN to rozłącza także żyłę ochronną, co jest zakazane. Nie można ochroną uzupełniającą upośledzać sobie ochrony dodatkowej.

Fakt, że w pewnych warunkach RCD zadziała nie ma tutaj znaczenia.
  • Odpowiedz
@drzewokaktusowe a to faktycznie, pominąłem ten aspekt. W sensie - rcd plus kostkowanie bolca z N - to festiwal nonsensu i ulepu, więc spieranie się który poziom ochrony niweluje który i co jest ważniejsze....

Kolejna sprawa to pytanie bylo: czy zadziała? A odpowiedź z serii "nie, bo nie wolno" to brzmi trochę absurdalnie jak “ile ruchów trzeba by wsadzić słonia do lodowki" (i trzeba uwzględnić ze jest juz tam żyrafa). Jak fachowiec
  • Odpowiedz
@hrumque:

a to faktycznie, pominąłem ten aspekt. W sensie - rcd plus kostkowanie bolca z N - to festiwal nonsensu i ulepu, więc spieranie się który poziom ochrony niweluje który i co jest ważniejsze....


Z chęcią podyskutuję a nawet się pospieram, ale w tym wypadku nie ma o co. W układzie TN za samoczynne wyłączenie zasilania zazwyczaj odpowiada zabezpieczenie zwarciowe. Może to być RCD a nawet powinno, kiedy jest za duża
  • Odpowiedz
@drzewokaktusowe sam mam rcd jako bardziej odlacznik niż zabezpieczenie na instalacje 2przewodowej - gniazdko na ogrodzie gdzie jest w 99% wpinany tylko pomarańczowy przedłużacz do kosiarki, bez PE, ale po pierwsze by w razie jego uszkodzenia na mokrej trawie nie było upływności, a po drugie - gdy nie używane, to odłączane L i N by nie było żadnego połączenia z pozostałą instalacją
  • Odpowiedz