Wpis z mikrobloga

Mirki, jak znaleźć pracę w #embedded? W kwietniu skończyłem informatykę na UAM w Poznaniu, miałem jeden przedmiot gdzie programowaliśmy mikrokontroler STM32 i spodobało mi się. Zrobiliśmy na nim prosty minutnik obsługiwany jednym guzikiem. Obecnie uczę się C z książki Kinga "C Programming: A Modern Approach" (super książka). W Poznaniu niestety nie ma za dużo ofert dla juniorów jeśli chodzi o embedded, a wolałbym się nie przeprowadzać. Pytanie co waszym zdaniem powinien potrafić junior na takim stanowisku? Skupiać się na nauce algorytmów a'la leetcode czy lepiej zrobić jakiś projekt na mikrokontrolerze i tym się reklamować w CV?

#jezykc
@Rosly
  • 13
@stepienz13posterunku: Język musisz mieć w małym paluszku. To podstawa. Jak widzę, że ludzie nie umieją pętli sklecić na rozmowie to mnie nosi. Olej algorytmy przynajmniej na początku.

Druga rzecz to narzędzia - tu mówię z grobową powagą - wybierz sobie GUI z integracją z debuggerem. Będziesz miał w życiu kupę projektów na różne uC i różne języki. Mix C, C++, Pythona i jakiegoś języka skryptowego to standard. Najlepiej jakbyś miał jeden
Pytanie co waszym zdaniem powinien potrafić junior na takim stanowisku?


@stepienz13posterunku:
- C/C++ w zależności od tego w co celujesz
- Git
- W miarę dobrze znać przynajmniej jedną architekturę procków, np ARM, ewentualnie cały ekosystem (na przykład STM32) wraz z konfiguracją różnych peryferiów
- Podstawy dowolnego RTOSa
- Korzystanie z analizatora stanów
- Umiejętność czytania datasheetów do różnych procków/sensorów
- Podstawowa wiedza o najpopularniejszych magistralach/interfejsach komunikacyjnych (I2C/SPI/UART/CAN)
- Bardzo podstawowa
@dlomlo: Przestałem się uczyć embedded i wróciłem do uczenia się administracji IT, bo wiedziałem że i tak nie mam w tej chwili szans na znalezienie w tym pracy. Nawet mimo 4 letniego doświadczenia w adminowaniu mam problem znaleźć pracę jako admin, a co dopiero embedded. Myślę że jak znajdę robotę to będę się powoli przygotowywał do pracy przy systemach wbudowanych. Tu są fajne materiały jakbyś mimo wszystko chciał w to iść: