Wpis z mikrobloga

Odcinek 3 - przygody cwlmoda z życiem

Korzystając z okazji, że dzisiaj przez 2 godziny załatwiałem z policją sprawę kolizji z rowerzystka, zapytałem się ich na koniec o dwie zagadki z prawa o ruchu drogowym, o które się tutaj wiele osób kłóciło.

Pierwsza - Skrzyżowanie jak na zdjęciu, z osobnym skrętem w prawo (może być pas/plac zieleni zamiast jezdni wyłączonej z ruchu). Jedno auto skręca tym pasem w prawo, a drugie auto skręciło z naprzeciwko w lewo i oba auta zjeżdżają na ten sam pas. Kto ma pierwszeństwo.

Policjant zwrócił mi uwagę na dwie rzeczy (zakładając że ma rację ofc):
1. W takich miejscach zazwyczaj są namalowane tez trójkątne znaki poziomie w miejscu zatrzymania/ustąpienie pierwszeństwa. Ona odnoszą się zawsze do aut, które skręcają i bez znaczenia czy robią to gdy ich kierunek ma zielone, czy skręcają warunkowo na zielonej strzałce
2. Powyższy punkt jest zawsze ważny, bo auto które skręciło w lewo niejako dokonało już manewru wjechania na skrzyżowanie (czyli za sygnalizator/swoje poziome trójkąty i należy je traktować jako auto z pierwszeństwem.

Nie pamiętam czy wcześniej teoretyzowałem prawidłowo czy nie, ale teraz jest to już dla mnie jasne.

#motoryzacja #samochody #prawooruchudrogowym
cwlmod - Odcinek 3 - przygody cwlmoda z życiem

Korzystając z okazji, że dzisiaj prze...

źródło: py1

Pobierz
  • 12
@cwlmod powaga? mozna tutaj miec jakieś niejasności ? czerwony ma trójkąty które mówią że musi ustąpić wszytskim innym a jeśli ma strzałkę to też jedzie ostatni.
  • 0
@xyz_xyz: Oryginalny przykład był z innego skrzyżowania i nie pamiętam, czy tam były trójkąty czy nie. W każdym razie dyskusja była żywa i rozwiązanie, choć sprzeczne, było tak samo oczywiste dla dwóch stron sporu.
@cwlmod: mogło chodzić o skrzyżowanie obok mnie, ale u mnie nie ma trójkątów na jezdni. No i mimo wszystko pierwszeństwo skręcającego w lewo nad skręcającym w prawo uważam za dość odważne stwierdzenie.
  • 0
@kuraku: No ale ma to sens. Jeśli ktoś już jest na skrzyżowaniu, a ty dopiero wjeżdżasz (czyli przekraczasz pasy/przejeżdżasz za sygnalizator) to on ma pierwszeństwo.

Pokaż to swoje skrzyżowanie
@cwlmod: idąc tropem przekroczenia sygnalizatora(czerwone kropki), to jadących prosto(różowa strzałka), którzy dopiero dojeżdżają na skrzyżowanie też byś nie musiał puszczać skręcając w lewo(niebieska strzałka).
kuraku - @cwlmod: idąc tropem przekroczenia sygnalizatora(czerwone kropki), to jadący...

źródło: skrzyzowanie

Pobierz
@kuraku niebieski chce przeciac tor ruchu różowego więc musi mu ustąpić, różowy nie jest na torze kolizyjnym. co do pomaranczowy- niebieski, jeśli nie ma oznaczeń na drogach to zdaje mi się że pomarańcz ma pierwszeństwo. mozesz dac zdjęcie bez strzałek? btw idealne skrzyżowanie na wymuszenia z oc : p jadąc takim zachował bym 100% koncentracji
@cwlmod:

Pierwsza - Skrzyżowanie jak na zdjęciu, z osobnym skrętem w prawo (może być pas/plac zieleni zamiast jezdni wyłączonej z ruchu). Jedno auto skręca tym pasem w prawo, a drugie auto skręciło z naprzeciwko w lewo i oba auta zjeżdżają na ten sam pas. Kto ma pierwszeństwo.


Policjant zwrócił mi uwagę na dwie rzeczy (zakładając że ma rację ofc):

1. W takich miejscach zazwyczaj są namalowane tez trójkątne znaki poziomie w