Wpis z mikrobloga

Dociągli mnie wreszcie światło do budynku i mam do wyboru Oranżadę, Pleja, Plusa, T-Mobile i Vectrę. Celuję w 600 - 900 mbit, kosztowo wygląda to na pierwszy rzut oka bardzo podobnie, plej chyba najkorzystniej, bo dostaję jakieś zniżki za abo komórkowe. Polecacie coś w ciemno, ew. coś mam od razu skreślić? Jak wygląda kwestia własnego ONT? Nie chcę żadnego routera od operatora bo mam swoje, zależałoby mi na jak najmniejszym terminalu z którego wyjdę sobie skrętką na izby.
#siecikomputerowe #sieci #internet
  • 9
  • 0
@wypokowy_expert: Nie z POPC, miałem mieć światło już kilka lat temu ale sąsiednia wspólnota blokowała inwestycję, długa historia. Sam światłowód został położony przez jakiegoś podwykonawce (i na zlecenie) Orange. Czy dostępne na wolnym rynku ONT działają bez problemu ze wszystkimi operatorami?
@Jacoos1: Nie wiem jak z Orange sprawa wygląda ale u mnie wygląda to tak, że zapytałem się, czy jest możliwość wzięcia samego ONT - zgodzili się, zamontowali urządzonko na ścianę i podpiąłem do tego swój router. Taka jeszcze ciekawostka - dostawca podciągnął sobie światłowód i w dzierżawie ma tylko Orange. Na wyłączność.
@Jacoos1: Bo ONT stanowi zakończenie całego systemu dla sieci GPON. To końcówka odpowiada np. za ustawianie QoS oraz diagnostykę działania usługi. Systemy PON działają w oparciu o podział szczelin czasowym TDMA więc nieautoryzowana końcówka albo uszkodzona mogłaby powodować nieprawidłowe funkcjonowanie sieci w ekstermalnych wypadkach to raz - dwa - każdy z producentów posiada rozszerzenia OMCI które pozwalają na diagnostykę zdalną usługi - więc jakby każdemu pozwolili podłączać co popadnie to nie
@Jacoos1: zdajesz sobie sprawę że do jednego włókna może być podpiętych wielu klientów? Taki ont może mieć wpływ na neta u innych, dlatego musisz to mieć od operatora.
W teorii operator mógłby dawać wkładkę SFP, ale bez firmowego łączą nie ma na to co liczyć.
Ponoć ont można dostać nawet w Orange tylko trzeba być stanowczym. I witać się z technikiem pytaniem czy ont przyniósł zgodnie z zawartą umową, bo obiecankę