Wpis z mikrobloga

Planuję założyć u siebie panele fotowoltaiczne na gruncie, w zeszłym roku zużycie mieliśmy na poziomie 10 100kWh, pompa ciepła i wszystko na prąd, żadnych mediów poza prądem nie mamy. Za styczeń i luty przyszło nam zapłacić 4600 zł jak byly mrozy i od razu wskoczyliśmy na wyższy próg cenowy prądu (dziękuję Pan PiS)

Ofertę otrzymałem na 35k brutto za 9,5kWh

Dofinansowanie 6k + ulga podatkowa 4k więc finalnie wyjdzie 25k

przy obecnych zasadach panele zapewnią mi 1/3 zużycia prądu jeśli cena utrzyma się na poziomie 30gr/kWh

Warto obecnie pchać się w panele?

Latem przy największej produkcji zużycie mam bardzo małe i będę im sprzedawał za grosze za to zimą gdzie produkcja będzie znikoma będę od nich kupował za grubo powyżej 1 zł jak żyć?

#fotowoltaika #dom
  • 10
  • Odpowiedz
@kajojekb Im wcześniej zamontujesz tym lepiej wyjdziesz. Z każdym kolejnym rokiem ceny godzinowe będę niższe wtedy kiedy będzie słońce. Ale lepiej to już było. przed kwietniem 2022 trzeba było montować
  • Odpowiedz
@zibizz1 a kto przed kwietniem sie domyślał, że pis wydyma w taki sposób ludzi? Sam #!$%@?łem piec na koszt grzejnika elektrycznego (centralny 15kW).
@kajojekb skąd jesteś? Bo w zakupie 10kW kosztuje jakieś 25 - 28kW a mam na stanie konstrukcji gruntowych to mógłbym ci tanio #!$%@?ć, panele i całą reszte i sam byś to złożył. Plus dofinansowanie i ulga to masz poniżej 20 koła 10kW.
  • Odpowiedz
  • 1
@kajojekb rób, 5 miesięcy w roku oblecisz panelami większość a już płacisz krocie bo jesteś w wyższym progu.
Lepiej to już było ale pewnie będzie jeszcze gorzej;)
  • Odpowiedz
@Zarzutkkake każdy kto choć trochę interesował się OZE się domyślał. Trudno było się domyślać cen na które złożył się francuski Atom i wojna. Ale było jasne że ze starych 80%(lub 70%) skup energii zleci poniżej 50%. Jeszcze przez 2022 nie było tego czuć bo sprzedaż aktualizują raz do roku a skup co miesiąc więc przy ostrych wzrostach cen energii były miesiące że nowym się nawet lepiej opłacało ale to tylko przejściowe
  • Odpowiedz
@kajojekb: Dostałeś kiepską ofertę. Częściowo można zwalić winę na region (ceny warszawskie) albo ekipa montująca jedzie z chorzowa... ale tak czy siak więcej jak 31 000 zł za taką konfiguracje to przepłacanie. Zwłaszcza przy obecnych cenach modułów.

Może troche poczekaj albo poszukaj kogoś tańszego.
  • Odpowiedz
@kajojekb: sofar 8.8 będzie obcinał produkcję, widać, że zestaw składany zeby jak najmniej kosztował, lepiej te 200 zł dopłacić do większego falownika, np sofar 11, żeby nie było strat w produkcji
  • Odpowiedz