Wpis z mikrobloga

Chciałbym po godzinach dorobić do etatu i pomagać ludziom w moim mieście z problemami komputerowymi/sieciowymi, coś jak pogotowie informatyczne, oczywiście za drobną opłatą.

Jak powinienem to rozliczać od strony podatkowej? Myślałem, że mógłbym skorzystać z działalności nierejestrowej, ale z tego co rozumiem, każda osoba która chciałaby mi coś zlecić musiałaby zgłaszać mnie do ZUSu i opłacać ubezpieczenie xD

Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową i jednocześnie świadczysz usługi - wykonujesz umowę o świadczenie usług albo umowę zlecenia - to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca.

Podmiot zawierający z tobą taką umowę (zleceniodawca) pełni wtedy obowiązki płatnika składek i ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłosić cię do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki ZUS.

Pamiętaj! Jeśli nie świadczysz usług, a sprzedajesz własnoręcznie wykonane produkty, na przykład figurki lub ozdoby, to w związku z taką działalnością nie masz obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych (nie świadczysz pracy i nie podlegasz ubezpieczeniom z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej).


Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

Czy jest jakiś normalny sposób żebym mógł sobie dorobić te parę stówek miesięcznie nie zakładając DG?
Może ktoś robi coś podobnego i wie jak to ugryźć?

#praca #podatki #komputery
  • 5