Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu (przed bk2% hypem) była tutaj grupka sprytnych twierdząca, że trzeba być debilem, żeby nie brać rynkowego kredytu na stałe (8-9%). Bo przecież i tak są tańsze niż na zmiennej, a jak WIBOR zacznie spadać, to oni wtedy zrobią refinans na zmienną, a potem będzie lokalny dołek na WIBORze, to oni znowu se zrobią refinans na stałą itd. Generalnie obejdą system i przez cały okres kredytowania będą na najtańszej opcji.
Przyjmując przy tym odważnie, że zawsze będą mieli idealny timing i że te refinanse stała<->zmienna to będą prawie bezkosztowe - @JC97 nawet twierdził, że to 1000 PLN max będzie.

Wychodzi na to, że KNF mówi że nie ma takiej zabawy i zabrania bankom refinansowania kredytów na stałej, obcych i własnych, przed upływem okresu na, który zdefiniowane było stałe oprocentowanie (tj np. 5 lat, czy 10 lat).

Także tego... ten genialny i jakże misterny plan się jeszcze bardziej skomplikował. I może się okazać, że w 2030 będziecie bulić trzy razy więcej niż somsiad.

Chcieliście wydymać Freda...

#nieruchomosci
rzzz - Jakiś czas temu (przed bk2% hypem) była tutaj grupka sprytnych twierdząca, że ...

źródło: 3ccbb1444f5dd831eafee020ba9e9079634ffcca2fabaf1dd5a9ebb30b0967f8

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rzzz: Oczywiście w swoim stylu przeinaczasz moje wypowiedzi, ale niczego innego się nie spodziewam.

Co do rekomandacji KNF to jest to elegancka zmiana zasad gry w trakcie jej trwania, choć nie jest prawem, więc teoretycznie banki nie muszą się jej trzymać, a jak stopy zaczną spadać to nie martw się - podniesie się krzyk i tym razem będzie miał uzasadnienie.

Póki co będąc na stałej jestem do przodu jakieś 2k
  • Odpowiedz
@rzzz: z hipotekami w Polsce każdy robi beta i takie wybieganie co będzie za 5 lat jest wróżeniem z dupy, taka prawda

a przynajmniej znam swoją ratę przez kolejne 4 lata, czy somsiad płaci więcej czy mniej to mnie akurat gówno proszę pana obchodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@JC97:

Oczywiście w swoim stylu przeinaczasz moje wypowiedzi,

Tak zrobiłem screena w paincie. :)

elegancka zmiana zasad gry w trakcie jej trwania

Ryzyko systemowe/polityczne. Trwająca umowa między tobą a bankiem nie zostaje zmieniona. Wszystko jest w porządku.
  • Odpowiedz
@JC97: pojedź do Niemiec i się dowiedz czy możesz tam refinansować na zmiennej stopie kredyt który wziąłeś w innym banku na stałej.
Dowiesz się że jednak z jakiegoś powodu nie możesz.
Głupie niemce, kraj z kartonu.
W zasadzie cały świat z kartonu, bo super sprytny plan się nie powiodl ,c'nie?
  • Odpowiedz
Tak zrobiłem screena w paincie. :)


@rzzz: Możesz wskazać gdzie napisałem coś takeigo:

a potem będzie lokalny dołek na WIBORze, to oni znowu se zrobią refinans na stałą itd. Generalnie obejdą system i przez cały okres kredytowania będą na najtańszej
  • Odpowiedz
@rzzz: @JC97 trochę nie czaje. Ktoś mi zabroni wziąć w innym banku drugi kredyt na lepszych warunkach celem całkowitego spłacenia pierwszego?
Jakie to ma uzasadnienie poza tym, że brzmi jak bzdura?
  • Odpowiedz
pojedź do Niemiec i się dowiedz czy możesz tam refinansować na zmiennej stopie kredyt który wziąłeś w innym banku na stałej.

Dowiesz się że jednak z jakiegoś powodu nie możesz.

Głupie niemce, kraj z kartonu.

W zasadzie cały świat z kartonu, bo super sprytny plan się nie powiodl ,c'nie?


@thorgoth: Do samej zasady nie mam uwag - chodzi o zachowanie zasad takich jak w momencie podpisania umowy.
  • Odpowiedz
trochę nie czaje. Ktoś mi zabroni wziąć w innym banku drugi kredyt na lepszych warunkach celem całkowitego spłacenia pierwszego?

Jakie to ma uzasadnienie poza tym, że brzmi jak bzdura?


@markier: Uzasadnienie niby takie, że jak uciekniesz na zmienną to otwierasz się na ryzyko związane z podwyżkami stóp. Rekomendacja nie wyklucza możliwości refinansu na stałą na niższy procent. Natomiast to nie jest prawo i w sumie byłbym zdziwiony jeśli banki de
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
Jakie to ma uzasadnienie poza tym, że brzmi jak bzdura?


@JC97 @markier: wg mnie główny powód jest taki, że taka możliwość zniechęcała by banki do udzielania kredytów na stałej.

O to w tym chodzi, że teraz płacisz trochę mniej (i bank traci, bo koszt pieniądza jest większy), ale za rok, dwa zacznie zarabiać lepiej niż na kredytach na zmiennej i sobie tę stratę odrobi. Banki też przecież zakładają, że
  • Odpowiedz
@rzzz: Nikt nie każe bankom oferować stałej stopy niższej niż zmienna + marża, nawet jeśli ich projekcje zakładają spadki stóp w najbliższym czasie. Zresztą zadaniem KNF nie jest chronić banki przed mniejszymi zyskami (bo o stracie w kontekście kredytu ~8% nie możemy mówić), tylko chronić stronę słabszą - klienta przed silniejszą - bankiem. Z tego powodu choćby wprowadzono rekomendację S.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@JC97:

Zresztą zadaniem KNF nie jest chronić banki[...] tylko chronić stronę słabszą - klienta przed silniejszą - bankiem.


Panie KNF ma dbać o stabilność i prawidłowe działanie systemu finansowego ograniczając ryzyka. Oni jakby mogli to by np. dowalili 30% min wkład własny bo to jest korzystne w kontekście stabilności (chociaż niekoniecznie jest korzystne dla klientów - spadnie dostępność kredytów i banków - spadnie sprzedaż).
  • Odpowiedz
@francoisinho: Generalnie po raz kolejny pokazujesz, że nie rozumiesz tematu, na który się wypowiadasz, ale patrząc na to jak z uporem maniaka twierdzisz, że różnica między oprocentowaniem kredytu a RRSO to marża to zero zaskoczenia.
  • Odpowiedz
@JC97: pokaż, gdzie coś takiego pisałem xD nie dość, że jesteś tumanem, to jeszcze kłamcą xD

Generalnie pokazujesz po raz kolejny, że wiedza i czytanie ze zrozumieniem nie są twoją mocną stroną, ale widać coraz więcej użytkowników się na tobie przekonało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale czego spodziewać się po typie, który twierdzi, że w oprocentowaniu stałym nie ma marży xD nie dali wielkiej tabeli i
  • Odpowiedz
@francoisinho: Pokaż gdzie napisałem, że nie ma marży przy stałym oprocentowaniu, dzbanie. Nikt poza PKO BP nie podaje jej wysokości w latach obowiązywania stałej stopy i nie, na podstawie oprocentowania i RRSO nie da się jej obliczyć.

pokaż, gdzie coś takiego pisałem xD nie dość, że jesteś tumanem, to jeszcze kłamcą xD
JC97 - @francoisinho: Pokaż gdzie napisałem, że nie ma marży przy stałym oprocentowan...

źródło: Zrzut ekranu 2023-07-06 210948

Pobierz
  • Odpowiedz
@JC97: czyli nie potrafisz wskazać miejsca, gdzie wspomniałem, że marża to różnica między RRSO a oprocentowaniem, a jednocześnie nie potrafisz wyliczyć marży ze screena, gdzie masz wszystkie koszta kredytowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Widać, że matematyka nie jest twoją mocną stroną ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale za to czytanie ze zrozumieniem i logika również ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz