Wpis z mikrobloga

#samochody #diesel
Mireczki, zaczynam szukac nowego auta. Myslalem, ze jak auto ma pojemnosc 1.9/2.0/3.0 to spali wiecej od takiego np. 1.6. A mechanik powiedzial mi, ze jak ma sporo koni to nie musi byc to prawda, w sensie ten 2.0 moze palic mniej od 1.6. Jest to mozliwe?

Chodzi mi tylko o diesle, na benzyniaki nawet nie patrze.
  • 11
  • Odpowiedz
  • 0
Mój 2 litrowy diesel pali mniej ropy niż 1.2 benzyniak ojca ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@qscc: no to wiadomo, ze benzyny wiecej spali.

zależy od masy samochodu, jak ciezkie auto z 1.6 to oczywiscie 2.0+ spali mniej


@Pszehooy: wezmy suva np. hyundai tuscon. Dwie wersje 1.6 i 2.0. Jest w ogole mozliwosc, ze ten 1.6 spali wiecej? Ja myslalem, ze spalanie jest proporcjonalne do pojemnosci silnika.
  • Odpowiedz
@93michu93: moja stara lancia lybra 1.9 paliła 4l ropy na 100km

ogólnie chodzi o to że silnik 1.2 wykorzystuje powiedzmy 80% swojej mocy do osiągnięcia pewnej prędkości, natomiast silnik 2.0 wykorzysta tylko 40% mocy do tego samego... oczywiście dane przykładowe z dupy ale mniej więcej tak to wygląda.

do tego silniki które nie są wyżyłowane są bardziej żywotne, zwłaszcza jeśli są wolnossące
  • Odpowiedz
@93michu93:

Nie no człowieku, nie rób tego xD
Przecież ten Tuscon to duże bydle więc jak Ty chcesz przyjemnie jeździć z taką budą mając silnik 1.6 to powodzenia.
  • Odpowiedz
Jest w ogole mozliwosc, ze ten 1.6 spali wiecej?


@93michu93: jest taka możliwość. Największe prawdopodobieństwo na wystąpienie takiej sytuacji będziesz miał np. na autostradzie przy jeździe z dużymi prędkościami. Przy spokojnej jeździe miejskiej i wkoło komina 1.6 będzie oszczędniejszy.

Aczkolwiek diesle są bardzo ekonomiczne niezależnie od pojemności i różnice w spalaniu przy zachowaniu takiej samej dynamiki jazdy będą marginalne. Lepiej brać większego i mieć zapas.
  • Odpowiedz
@93michu93:

Ja myslalem, ze spalanie jest proporcjonalne do pojemnosci silnika.

W teorii, a w praktyce jak masz za słaby silnik do zbyt ciężkiego auta to ten silnik będziesz non stop piłował na wysokich obrotach żeby to jakoś jechało, przez co spali on więcej niż dwulitrowy na niższych obrotach, z lepszym momentem.
  • Odpowiedz
@93michu93: powiem ci tak .. przy moim stylu jazdy mój pierwszy samochód Fiat 1.4 benzyna palił 7 w trasie 10 w mieście. Przesiadłem się do 2.0 6 cylindrów e46 i palił 7 w trasie tylko w mieście to już z 13 potrafił #!$%@?ć ale moc za bardzo kusi więc pojemność nie ma znaczenia. Zobacz sobie testy mocnych bmw 3.0 6cylindrów palą w trasie w okolicach 7-8 litrów mając po 300 koni.
  • Odpowiedz