Wpis z mikrobloga

@DenNarcoSmurfen: Tak na logikę, to Twój kontrahent przecież w ogóle nie musi (a nawet nie powinien) wiedzieć ile ZUS płacisz, ani jaką stawką podatku się rozliczasz, ani jakie masz koszta, więc skąd miałby wiedzieć ile Ci zapłacić, żeby Ci została jakaś konkretna kwota, jak to ujmujesz "na czysto"? Na B2B kwota netto to jest kwota bez VAT, a jakie składki i podatki z niej zapłacisz, to już Twoja sprawa.
@jimw: @MaJeM0 to ja sie podepne do pytania
jak w ofercie jest "13k + VAT" to rozumiem,że wystawialm fakture na 13k, klient przesyłam mi 15990 (13k + 2990 VAT), z czego ja ja musze przelaz te 2990 do urzedu skarbowego, tak (o ile nie mam żadnych kosztów, które mogę wrzucić)? I z tego 13k opłacam zus podatki itp, czyli zostaje mi jakos 10-11k, tak?
@takecare: No nie, wystawiasz fakturę na 13K + VAT, wedle stawki VAT, którą obciążona jest Twoja usługa. Więc na fakturze będziesz miał pozycję, jej wartość netto, stawkę VAT oraz kwotę VAT, oraz wartość brutto (netto + VAT). Co do płacenia składek, to mniej więcej, jak piszesz. A ile Ci zostanie, to już zależy jak duży płacisz ZUS, jaką masz stawkę podatku, etc.
@takecare: To zależy jaką stawkę VAT na dany towar do faktury. Czy usługa, czy produkt etc. Generalnie wystawiasz netto 13 k na fakturze twój Kupujący ci ją płaci i reszta guzik go obchodzi. Jak napisał @jimw, nie interesuje Nabywcę co potem robisz, czy odprowadzasz składki, Zusy, NFZ czy inne USy. To jest w twoim interesie. Koszty, warto mieć koszty lub inwestycje (np. długoterminowe)
@MaJeM0: mi głównie chodziło o ten VAT, gdzie i kiedy on się pojawia i kto go płaci, to, że z kwoty 13k mam zapłacić swoje podatki to wiem, ale nie wiedzialem, czy to klient przelewa MI ten VAT czy nie
@jimw: tak. Warto się zastanowić nad formą rozliczeń. Znajdź dobrego doradcę podatkowego (najlepiej z polecenia, wśród znajomych - zaufanych), nawet przekręcić do US, jeśli ma się wątpliwości. W moim US są spoko panie urzędniczki, doradzą, wytłumaczą, ochrzanią jak trzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)