Wpis z mikrobloga

Cześć koledzy :)
Niedawno złożyłem komputer "do gier" i brakuje mi już tylko karty graficznej. Nie mam dużych wymagań, ale chciałbym coś co pociągnie na przykład wiedźmina 3 w rozdzielczości 4k przy 60fps.

Totalnie mnie nie jara ray tracing, hairworks i tak dalej. Nie potrzebuję grać na ustawieniach uber, wysokie wystarczą. Chciałbym kartę która wystarczy mi na dłużej...

Budżet to +/- 3 tysiące złotych. Szukam wyłącznie używek. W tej cenie można znaleźć RTX 3090, ale zastanawiam się czy to dobra karta, czy może lepiej oszczędzić parę stów i wziąć 3080Ti, albo może oszczędzić tysiaka i wziąć 3080.

Teoretycznie rtx 3080 to nadal dobra karta i powinna dać sobie radę, ale wersję Ti można znaleźć za jedyne 200-300zł drożej a nie ukrywam że te 2GB Vramu więcej i 5% wydajności w grach to zawsze coś...

Ale znowu jak myślę o kupnie 3080Ti to okazuje się że jak dołożę kolejne 2 lub 3 stówy to mogę kupić 3090 który znów jest o te 3-5% wydajniejszy i ma duuużo więcej vramu. Często montuje jakieś amatorskie filmy w davinci resolve także vramu nigdy dość, ale nie wiem czy się tym sugerować czy może te 10/12GB VRAMu wystarczy w zupełności?

Dla przykładu tak teraz wyglądają ceny tych kart:

RTX 3080 ASUS STRIX OC - 2100ZŁ
RTX 3080TI GAINWARD - 2400ZŁ
RTX 3090 GIGABYTE - 2800ZŁ

A może rozejrzeć się za jakimś radeonem?

Reszta specyfikacji: i9 13900k / 128GB DDR5 / Z790 Maximus Extreme / 2TB 990 Pro / Corsair HX1200W

Z góry dziękuję za pomoc

#komputery #gry #informatyka #kartygraficzne #nvidia #amd
  • 4
@jakeiscool: miałem 3090, mam 4090. Reszta konfiguracji podobna tylko starsza i9

Obie wystarczyły do wszystkiego, choć akurat w wiedźminie to szału nie ma w 4K. A płacenie takiej kasy by grać bez rt to też średnio
@Atreyu: tylko że w moim budżecie nie idzie znaleźć nic z serii 4000 :( jedynie 4070 jakbym się uparł, ale ta karta wychodzi gorzej w benchmarkach i każdy narzeka na okrojony vram i wąską szynę pamięci
@jakeiscool: bierz 3080Ti albo 3090 - zasadniczo wyjdzie na to samo

Wcześniej grałem w ultrawide 1440p i do wszystkiego 3090 wystarczyła
W 4K to 4090 dopiero zapewnia płynność. Wszystkie ustawienia wymaksowane: Wiedźmin 3 miał dropy poniżej 30 klatek, ale on po patchu RT jest popsuty. Bez wododtrysków da się grać. RDR2 trzymało stabilne 60+, Forza 5 120+. Tylko to nie są najnowsze/najbardziej wymagające tytuły (wszystko bez DLSS)

Jak nie masz ciśnięcia