Wpis z mikrobloga

Pytanie z dziedziny #prawo, ale trochę też #emigracja.
Mieszkamy w UK i jakies 9 miesiecy urodzilo nam sie dziecko. Okolo 6 miesiecy temu zaczelismy aktywnie zabiegac o polski paszport dla dziecka. Niestety, o ile koniecznosc stawiennictwa w konsulacie w Londynie przez oboje pracujacych rodzicow jednoczesnie, w dodatku podrozujac do Londynu pociagami jest spora niedogodnoscia, o tyle w ogole umowienie sie na wizyte w londynskim konsulacie jest kompletnie nie mozliwe. Codziennie o 6 rano na stronie pojawiaja sie 2-3 terminy (na blisko milionowa polska dispore) i znikaja szybciej niz sie jest w stanie kliknac na ktorykolwiek. Probowalismy trafic jakikolwiek termin prawie dzien w dzien przez wiele miesiecy, bez zadnego rezultatu.

Wybawieniem wydawaly sie wiadomosci o wprowadzeniu nowego systemu aplikacji online ("bez wychodzenia z domu - paszport zostanie wyslany do ciebie!@) o paszport dla dziecka dla osob przebywajacych za granica. Niestety, w praktyce okazalo sie, ze ciagle nie jest tak rozowo.
Po pierwsze, okazalo sie do zlozenia podania o paszport "bez wychodzenia z domu", najpierw nalezy sie udac osobiscie do urzedu w Polsce i zlozyc wniosek o transkrypcje aktu urodzenia.
To akurat nam sie juz udalo, ale zaskoczyl nas drugi wymog - numer PESEL. Zaskoczyl nas nie tylko dla tego, ze w zadnej z informacji prasowych nie bylo o nim mowy, na stronach gov.pl jest jedynie napisane, ze numer PESEL zostanie przyznany automatycznie przy wnioskowaniu o paszport, a w samym formularzu aplikacji jest napisane, ze numer PESEL nie jest wymagany, a jedynie przyspiesza rozpatrzenie. Niestety formularza bez numeru PESEL zlozyc sie nie ma, a po dlugiej wymianie emaili ze wsparciem technicznym ePUAP zostalem poinformowany, ze jest to spowodowane faktem, ze za PESEL i paszporty odpowiadaja "dwa rozne systemy informatyczne".
Wiecej jedyna pozostala mozliwosc, aby moje dziecko otrzymalo polski paszport, a wiec moglo legalnie podrozowac do Polski, to kolejna moja podroz do Polski i zlozenie wniosku o numer PESEL "recznie".
Ale tu sie pojawia kolejny problem - we wniosku o numer PESEL trzeba podac podstawe prawna uzasadniajaca wnioskowanie o numer PESE i konkretne pytanie ktore chcialem zadac - Przewertowalem cala Ustawe o dokumentach paszportowych i nie znalazlem zadnej podstawy prawnej uzasadniajacej wymaganie numeru PESEL przy aplikacji o paszport online - wiec nie mam co podac we wniosku o PESEL. Czy cos przeoczylem, a jezeli nie to co moge wpisac we wniosku o paszport?

#obywatelstwo #poradyprawne
  • 4
a ja znam kilka przypadkow, w ktorych taka proba sie nie udala, a nie przejsc kontroli paszportowej na lotnisku to ogromny problem. Zreszta robienie czegos nielegalnie tylko dlatego, ze sie moze udac to nie jest rozwiazanie problemu dla mnie.