Wpis z mikrobloga

@starszyczlowiek: @swankleg Skopiuje fragment swojego wpisu z 22.06.2022 czyli równo rok temu z groszem

Jest większe zapotrzebowanie na benzynę niż rafinerie mają przepustowości i tym samym cena benzyny odkleiła się od cen surowca z którego głownie jest robiona.

Jak tłumaczył w wywiadzie prezes ExxonMobile (taki Orlen tylko w USA i warty więcej niż cała nasza polska giełda) zapotrzebowanie jest większe niż rafinerie są w stanie przerobić.

A dlaczego? Bo kiedy politycy
  • Odpowiedz
@volion: Nie do końca. Średniorocznie w 2014roku baryłka kosztowała 106 usd. Kurs dolara średnioroczny wg NBP był wtedy 3,13 czyli 332zł.
Średni kurs USDPLN w tym roku wg moich obliczen to około 4.22 czyli za baryłke mamy 337zł(przy średnim kursie około 80 usd za barylke w tym roku).
w 2014 z tego ceny za paliwo była na poziomie 5,50zł. w 2023 ile srenio placisz? z 6,70? A powinno byc porownywalnie.

Edit:
  • Odpowiedz
Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie cena za baryłkę ropy spadła o 25%
Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie kurs dolara spadł o 7%
Dlatego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie paliwo na polskich stacjach jest droższe o 15%
Masz rację, Osrajtek chleb od ust odkłada by dać tę obniżkę dla Polaków
  • Odpowiedz
@lifapek: @sebek_r @su1ik odniosłem się tylko do wpisu Piechocińskiego który mniej lub bardziej umyślnie pominął kurs PLN/USD. Nigdzie nie napisałem że pochwalam dyktowanie cen przez monopolistę ani polityki monetarnej rządu. Przedstawiłem tylko dane (jak np TU) ze źródłem archiwum cen surowców uwzględniającym kurs złotówki.
  • Odpowiedz