Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki,

Założyłem jednoosobową działalność. Urząd nadał mi już NIP oraz REGON. Ze względu na mały ZUS postanowiłem ustawić start firmy na 3 lipca. Chciałbym jednak zabrać sprzęt na firmę (laptop + potrzebne mi licencję) wcześniej, żeby już sobię wszystko zawczasu ogarnąć.

I tu pytanie: jestem w stanie zabrać powyższe na fakturę i odliczyć od tego VAT jak już firma wystartuję, czy muszę jednak poczekać do tego 3 lipca?

Byłbym wdzięczny za poradę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#jednoosobowadzialalnosc #firma #ksiegowosc #pytanie #b2b
  • 7
via Android
  • 0
@kuncfot Hej, dzięki za odpowiedź. W międzyczasie dostałem również smsa od księgowej z odpowiedzią na to samo pytanie. Ona z kolei twierdzi, że jak teraz sprzęt kupię, to nie będę mógł odprowadzić sobie VATu na firmę. Z kolei na rządowej stronie czytam, że kupowanie na fakturę przed startem firmy jest możliwe.

Trochę mętlik w głowie. Byłbyś może w stanie rozjaśnić sytuację? Ciężko mi teraz podjąć decyzję, a sprzęt coś tam kosztuję, więc
@Yeboy: jestem hehe, księgowym i mogę jedynie napisać Ci to samo, co jest na stronie rządowej. Możesz kupować teraz i odliczyć od tego vat po rozpoczęciu działalności.

tutaj masz jeszcze inne źródło:

Odliczenie podatku VAT od wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności
Podatnicy, którzy zamierzają odliczać podatek VAT od niektórych wydatków zakupionym przed rozpoczęciem działalności muszą złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Dopiero po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT można dokonać odliczenia podatku
@Yeboy: Musisz zmienić na droższego księgowego na którym możesz polegać lub przestać płacić obecnemu i zając sie tym samemu skoro w internecie lub na wykopie szybciej dostaniesz odpowiedź i do tego poprawną.