Wpis z mikrobloga

90% społeczeństwa przed wojną nawet nie wiedziała o tym co działo się na Wołyniu.
A teraz #!$%@? wielcy husarscy 19 letni obrońcy, którzy potracili rodziny na Wołyniu,
Taka prawda, zanim ruscy zaczęli drążyć temat, to żaden drący tu mordę WOŁYŃ, WOŁYŃ Sebastian, nawet nie wiedział, gdzie ów Wołyń jest.
Jestem przekonany, że nawet teraz jakbym poprosił o wskazanie na mapie, to połowa #!$%@? by wiedziała gdzie to w ogóle jest.
Ale hurrr, durrr BANDERA!!!
JPRLD

#ukraina #wojna
  • 100
@aleksc: To nieprawda, że wszyscy wiedzieli. Przed filmem Smarzowskiego, gdy o tym gdzieś mówiłam (głównie w kontekście tego, że właśnie bardzo czekam na ten nowy film Smarzowskiego) większość robiła wielkie oczy i nie wiedziała o co chodzi. W szkole za bardzo nie grzali tego tematu, a samodzielnie większość ludzi nie poszerza jakoś szczególnie swojej wiedzy historycznej, nie czyta książek itp. Po filmie świadomość już faktycznie dużo większa. Ktoś dobrze tutaj napisał,
i co wiesz o UPA? wiesz w ogole kto odpowiada za zbrodnie? czy jak każdy matoł będziesz darł jape ze bandera?


@Ulfric_Stormcloak: wiem tyle, że za mordy odpowiadali głównie mieszkańcy wsi, często sąsiedzi Polaków, jedynym przewinieniem pomordowanych było to, że byli Polakami. Od Bandery, który siedział wówczas w obozie dużo bardziej odpowiedzialny był szukiewicz czy jakoś tak. Tyle wiem bez sprawdzania w internecie. Może niewiele, bo historykiem nie jestem, ale coś
@mango2018:
Siedzę na wykopie kilkanaście lat i dobrze pamiętam, że przed wojną w 2014 nikt nic nie wspominał o Wołyniu, większość ludzi nawet o tym nie widziała, po wojnie zaczął się wysyp tego typu treści codziennie
@mango2018: Zainteresowanie w ujęciu czasowym Wołyniem pokazuje ewidentnie, że to Kacapskie trolle grzeją ten temat:
https://trends.google.com/trends/explore?date=all&geo=PL&q=Wo%C5%82y%C5%84&hl=pl
Ostatnie 5 lat:
https://trends.google.com/trends/explore?date=today%205-y&geo=PL&q=Wo%C5%82y%C5%84&hl=pl
Pięknie jest tu ukazane jak od początku wojny na Ukrainie od marca 2022 roku był grzany temat, bo jak inaczej uzasadnić, że w tym okresie Polacy zaczęli interesować się nagle Wołyniem?
@RyouNarushima:

Dobra, weź #!$%@?, bo kompletnie nie wiesz o czym mówisz.

Nawet nie wiesz, na czym miałaby polegać ewentualna ekshumacja i czego dotyczyć i nie nie chodzi o szukanie 80 letnich kości na terenie tysięcy hektarów Wołynia.

Na Wikipedii masz dokładnie opisane, nie chce mi się enty raz tłumaczyć.


@mango2018: chyba cię zgłosił, bo nie mogłem zaplusować
@alkoJezus: za wikipedią: "Wojciech Smarzowski, reżyser filmu, jego ideę obmyślił już na przełomie 2011 i 2012", a następnie "Prace przygotowawcze rozpoczęły się na przełomie 2013 i 2014".
Ergo: Smarzowski antycypacyjna kremlowska onuca na zawołanie Kremla w 2016 roku nakręciła film nad którym pracowała przynajmniej od 3 lat, wyłącznie w celu zohydzenia Ukrainy, której wtedy i tak (mówiąc ogólnie - vel memy "ciastko z Krymem" i gąbka) nie poważano. Trzyma się to
@alkoJezus: Oglądałem ten film raz, bo na kolejne projekcje raczej bym się nie zdobył. Moim zdaniem jest dobrze wykonany, niesamowicie wstrząsający i po seansie na długo pozostaje w pamięci. W kontekście Kremla - ich życzenie musiało być bardzo niejasne, bo akurat sowieci (rosjanie) zostali przedstawieni jako absolutny zły charakter, w kontekście wydarzeń mordujący zupełnie bez powodu.
Powodami nakręcenia tego filmu może być natomiast chęć zobrazowania wydarzeń historycznych, zainteresowanie tematem kresów lub