Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent #ekonomia #nieruchomosci #kredythipoteczny

Hej Mirki,
chcę kupić mieszkanie za 680 tyś i zastanawiam się ile wkładu własnego wpakować - oczywiście będę starać się o kredyt 2 procent? Jestem w stanie wnieść te 200 tyś i jeszcze zrobić wykończenie, ale całkowicie wypłukam się z gotówki. Więc zastanawiam się nad dwoma opcjami - 480 tyś albo 600 tyś kredytu, co jest bardziej opłacalne na ten moment? Przy dobrych wiatrach uda mi się spłacić ten kredyt w przeciągu 7 lat.
  • 10
  • Odpowiedz
@grolo: Bierz 600k na 2%, jeśli za 4 lata i 11 miesięcy będzie niekorzystna sytuacja po rewaloryzacji oprocentowania to sobie spłacisz tyle kapitału ile możesz, ale do tego czasu pewnie średnia pensja pójdzie z 50% do góry.
  • Odpowiedz
@grolo: Im mniej kredytu weźmiesz tym mniej za niego zapłacisz i szybciej spłacisz. Jak weźmiesz więcej kredytu i zostanie Ci kasa, którą będziesz w stanie włożyć na lokaty, które netto przyniosą więcej niż % kredytu to bierzcie z żoną kredo po bile. Hajs, który Ci zostanie po 3 latach zawsze możesz nadpłacić bezkarnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@grolo: A co w przypadku brania kredytu z miejscem postojowym i komórką lokatorską na zasadzie prawa do wyłącznego korzystania? Czy banki nie robią z tym problemu? Btw jaka jest aktualnie szacowana pierwsza rata kredytu przy 600 tyś?
  • Odpowiedz
@grolo: Wszystko, co dostaniesz na jednej księdze wieczystej, razem z mieszkaniem jest wliczone w kredyt. Jak Ci deweloper wydzieli komórkę z miejscem postojowym na oddzielnej księdze wieczystej to możesz kupić za gotówkę oddzielnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@saviola7: Dopiero teraz ogarnąłem co napisałem xD Oczywiście chodziło mi o 600 tys. zł. Patrzyłem na kalkulator na stronie rmkredyty i wychodzi ok. 3 200 zł pierwszej raty przy oprocentowaniu 9%, czy to jest legitne?
  • Odpowiedz
@grolo Idź do banku i poproś o symulacje. Patrzyłem ostatnio podobny kredyt i faktyczne wyliczenia różnią się od tych z kalkulatorów online. Czasem faktyczne oprocentowanie nie jest aktualne w takim kalkulatorze, zmienia się sporo rzeczy jak masz konto w danym banku, ubezpieczenie, wtedy prowizja się zmienia itd.
Zajmuje to 30 minut
  • Odpowiedz
Patrzyłem na kalkulator na stronie rmkredyty i wychodzi ok. 3 200 zł pierwszej raty przy oprocentowaniu 9%, czy to jest legitne?


@grolo: nie. 600 tys na 9% daje Ci 54 tys odsetek rocznie. Zatem samych odsetek masz 4500zl miesięcznie. Plus kapitał z 500zl. To 5k wyjdzie.

Chyba, że mówisz o kredycie 2 procent to wtedy nie 9% a bliżej 3% i na malejącej racie. Wtedy 3200zl brzmi realnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@markier: Dokładnie chodziło mi o bezpieczny kredyt. Tak czy siak teraz to wszystko spekulacja, skoro banki nie mają jeszcze konkretnych ofert. Ciekawe czy będzie wiadomo coś przed 3 lipca odnośnie oprocentowania ofert kredytów...
  • Odpowiedz