Wpis z mikrobloga

Chce sobie zautomatyzować rolety w mieszkaniu, więc kupiłem sobie sterownik Tuya. By go podłączyć muszę użyć fazy oraz kabla neutralnego(N), po otworzeniu puszki znalazłem fazę, ale zastanawiam się nad kablem N. Ze ściany wychodzą 4 jasnoniebieskie kable i wchodzą do takiej kostki jak na zdjęciu, czy mam po prostu wyciągnąć kabel z tej kostki i podpiąć do sterownika? Obojętnie jaki?
#elektryka #elektronika #remontujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta
Sebb521 - Chce sobie zautomatyzować rolety w mieszkaniu, więc kupiłem sobie sterownik...

źródło: IMG_5577

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Sebb521: Tak podłącz losowe kable, na pewno zadziała. Weź wezwij tam kogoś kto kuma tema i ma odpowiedni sprzęt pomiarowy, wstawianie zdjęć nic nie da jak nie potrafisz narysować schematu.
  • Odpowiedz
@Sebb521: Niebieski ze sterownika do kostki z niebieskimi, zaś fazowy, pewnie brązowy, czy tam czarny, do brązowych, bo faza doprowadzona do puszki, to któryś z brązowych, którego pewnie byś znalazł gdybyś sprawdzał wszystkie próbówką.
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: no ale jaki schemat Ty chcesz, w poprzednim poście wrzuciłem schemat tego sterownika, co jeszcze jest potrzebne? Wiem który kabel odpowiada za sterowanie roleta dół, roleta górę, mam również faze. Niestety po podłączenie według schematu urządzenie nie włącza się
Sebb521 - @dktr: no ale jaki schemat Ty chcesz, w poprzednim poście wrzuciłem schemat...

źródło: IMG_5573

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sebb521: Chce schemat połączeń tych kabli co wystają ze ściany, co wychodzą do rolety i co wychodzą do przełącznika. Na zdjęciu nie widać który dokąd prowadzi.
  • Odpowiedz
@Sebb521: nie bo stracisz zero w innych miejscach, potrzebujesz kawałek niebieskiego kabelka i podpinasz go w wolną dziurkę przy niebieskich i masz swoje zero
  • Odpowiedz
no ale teoretycznie, powinno działać, pomijając że jakiś punkt będzie bez N?


@Sebb521: nie

no chyba, że trafisz na żyłę zasilającą, to wtedy tak, ale wszystkie pozostałe stracą N ( ͡° ͜ʖ ͡°)

zadając takie pytania, pokazujesz, że naprawdę nie masz o tym bladego pojęcia, dlatego zadzwoń po fachowca, dla swojego bezpieczeństwa, zapłacisz trochę, ale będziesz miał pewność, że na pewno będzie dobrze zrobione
  • Odpowiedz
@dktr: to ja nawet nie mam takiego schematu


@Sebb521: I randomy z internetu mają wiedzieć jakie gdzie i dokąd prowadzą kable w twoich ścianach. Pomyśl o co pytasz w ogóle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Sebb521: Ten niebieski i brązowy to ty wypiąłeś, czy już tak było? Jeżeli już tak było, to bezwzględnie fachowiec, jeżeli ty wypiąłeś, ja to zmień złączki na większe albo dołóż jeszcze po jednej złączce przepinając jeden z kabli do nowej złączki i łącząc obie kawałkiem kabla tego samego koloru. (Nigdy nie wkładać dwóch kolorów kabla do jednej złączki!)
Następnie do zacisku N w sterowniku wepnij kawałek niebielskiego kabla, a drugi jego
  • Odpowiedz
  • 1
@pawel1410: udało się, działa! narazie zrobiłem dla testu, jutro kupię 6x wago, a ten kabel już tak był wpięty w jedno miejsce, więc dobry fachowiec...
  • Odpowiedz
@Sebb521: Nie jest to takie skomplikowane jak straszą, musi działać :D
Nie lubię odpowiedzi w stylu elektrodowym „nie umiesz, nie znasz się, wezwij fachowca, bo zrobisz sobie krzywdę”. Dużo rzeczy da się zrobić we własnym zakresie.
Czasem jak ktoś do mnie dzwoni w sprawie serwisu, to jeśli się da, wolę udzielić pomocy przez telefon, niż jeździć do pierdół jakichś.
Roboty i tak jest tyle, że nie idzie przerobić ( ͡°
  • Odpowiedz