Wpis z mikrobloga

Ogólnie spotkałem się z dwiema szkołami - że falownik powinien być mniejszy (jego moc) niż moc paneli i że powinien być większy. Ci co twierdzą że większy to argumentują to tym, że czasem panele produkują trochę więcej niż moc znamionowa in wtedy warto mieć większy falownik, żeby to wykorzystać, a ci którzy twierdzą że mniejszy to twierdzą że panele rzadko pracują z maksymalną mocą, a z czasem i tak moc paneli spada, więc moc może być trochę mniejsza, a dodatkowym plusem jest niby że mniejszy falownik łatwiej wzbudzić do produkcji energii, a większe przy małym prądzie mogą nic nie produkować bo się nie wzbudza. A co na ten temat twierdzą nasi eksperci od #fotowoltaika?
  • 14
  • Odpowiedz
a ci którzy twierdzą że mniejszy to twierdzą że panele rzadko pracują z maksymalną mocą,


@zasypiam: taaak, dlatego w kazdy letni sloneczny dzien produkcja spada ze wzgledu na przeciazona infrastrukture ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@zasypiam bo rzadko pracują z pełną mocą a jeśli nawet to jak obetniesz czubeczek to jest to baaaardzo mała część( porownujesz powierzchnie pod wykresem) więc jak przez 2 godzinki będziesz miał mniej o 300-500W produkcji to jest to mniej niż 1kWh przy kilkudziesięciu dziennie czyli parę dni w roku z 2-3% mniej produkcji, w skali roku pewnie mniej niż 1% a zobacz sobie ile droższa jest instalacja z większym falownikiem, pewnie przynajmniej
  • Odpowiedz
@zasypiam: mniejszy falownik na czarnym dachu na którym panele się grzeją, jeszcze mniejszy przy instalacji wschód-zachód, 1:1 można na luzie dać przy instalacji na gruncie, idealnie na południe, na balascie wszedzie tam gdzie się nie grzeją mocno, tak mówie z obserwacji
  • Odpowiedz
@zasypiam: w Polsce jest problem, ze wszyscy kieruja panele w jednym kierunku, dlatego w letnie sloneczne dni sa gwaltowne szczyty produkcji, wiec na pewno nie mozna mowic ze nie zdarza sie, bo widac to w statystykach. Zdarza sie czesto, ale nie trwa to dlugo.
  • Odpowiedz
@brakloginuf: @zasypiam Produkcja w słoneczny letni dzień spada, bo wraz ze wzrostem temperatury sprawność panelu spada. Jeśli napięcie w sieci będzie za wysokie to nie będzie wcale produkcji, ponieważ falownik się wyłączy. Co do wielkości falownika, możesz założyć, że z wiekiem sprawność panelu PV spada. Więc lepiej mieć delikatnie przewymiarowaną instalację względem falownika, bo po kilkunastu, a może kilkudziesięciu latach, panele i tak będą dawały niższą produkcję.
  • Odpowiedz
@zasypiam: przy orientacji na południe 100% mocy paneli.

Przy innej 80-90% starczy.

Ja mam 2 instalacje:
południowy wschód i tutaj by wystarczyło 90% albo i 85
południowy wschód - północny zachód, tutaj starczyłoby 70%
  • Odpowiedz
@zasypiam: różnice w cenach falowników nie są takie duże np. pomiędzy 5kW a 7kW to było około 500PLN netto, a dzięki temu można dołożyć później paneli.
  • Odpowiedz
@zasypiam:

ale to miałeś czasem szczytowa produkcję ponad 10kw?


Tak, np. do momentu zagrzania wody w bojlerze. Potem już napięcie się nie obniżało.

może macie inne ustawienie do słońca albo kąt dachu bo aż nie możliwe że taka duża różnica.

Ja mam na dachu bifacjalne, sąsiad na gruncie. Kąt i kierunek ten sam, prostopadle do działki.
Smiejsiezzycia - @zasypiam: 
ale to miałeś czasem szczytowa produkcję ponad 10kw?

Ta...

źródło: IMG_20230605_224042

Pobierz
  • Odpowiedz