Wpis z mikrobloga

Dotyczy choroby tarczycy / Hashimoto

Wiem, że tu się nie powinno pytać, tylko iść do lekarza, ale zanim pójdę do endo chciałem po prostu z ciekawości zapytać, czy ktoś miał taką samą lub podobną sytuację.

Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie Hashimoto (wiem, rzadkie u mężczyzn), ale nic specjalnie z tym nie robiłem. Nawet nie przyjmuję Euthyroxu, tak zalecił jeden z lekarzy. TSH jest stabilne, zazwyczaj wokół 3, czasami spadnie do 2,5. Na wakacjach 1,5. Teraz 2,2.

Pytanie jednak dotyczy ANTY TG i ANTY TPO. Zrobiłem najnowsze badania i wynik mnie zaskoczył. Obniżyło mi się TG do 20 (wcześniej ponad 40), a TPO 41 (wcześniej ponad 200-300). I tu ciekawostka, bo nic specjalnie nie zrobiłem z wyjątkiem... rzucenia cukru i wszystkiego z cukrem. Nie piję soków, nie słodzę herbaty itp.

Czy to mogło mieć wpływ? Miał ktoś podobne doświadczenie?

#zdrowie #hashimoto #tarczyca #endokrynologia #medycyna #lekarz
chud - Dotyczy choroby tarczycy / Hashimoto

Wiem, że tu się nie powinno pytać, tylko...

źródło: chart

Pobierz
  • 4
@chud: Na tarczycę nie ma to wpływu. Na tarczycę mają wpływ głównie witaminy, hormony i pierwiastki jak jod i selen. Można powiedzieć że praca tarczycy jest jak skomplikowany przepis na jedzenie. To jak wyjdzie, zależy od bardzo wielu składników. Np wystarczy że przez tydzień będziesz się eksponował praktycznie cały na słońcu min 30 minut i organizm dostanie wystarczająco dużo wit D aby tarczycą pracowała lepiej. Możesz się lepiej wysypiać i mniej
TSH może się zmieniać z dnia na dzień nawet z tego powodu


@Bigbluee: akurat nie, TSH nie zmienia się zbyt istotnie w ciągu dnia. Zresztą jak lekrze przepisują dawkę Eythyroxu czy Letroxu to zalecają zrobienie badań po conajmniej 2 tygodniach.

że nie jesz chorobogennego euthyroxu który poza wykańczaniem organizmu, zastępuje pracę tarczycy


niby dlaczego euthyrox jest szkodliwy? Jak ktoś ma niedoczynność to musi uzupełnić brakujące hormony i tyle.
@Bigbluee Pamiętam że za gówniaka lekarz mi wciskał przez kilka lat euthyrox z coraz większą dawką. Wykluczyli Hashimoto ale lekarka zdecydowała że mam brać na podstawie tsh, t3 i t4. Tylko kurła coś mi nie grało bo baba cały czas mówiła że leczymy tarczycę a jak młody ja pytałem czy kiedyś będę mógł przestać brać tabletki jak już wyleczymy, to mówiła że może w przyszłości tak, natomiast dawka cały czas szła w