Wpis z mikrobloga

Podejrzewam że mam jakąś infekcję wiadrach/rurkach/czymkolwiek.
Od kilku warek piwa po pewnym czasie zaczynają się przegazowywać - nie ma żadnych nie prawidłowych cech sensorycznych, jest ok, tylko z czasem są coraz bardziej nagazowane. Przy ostatniej warce do nagazowania dałem minimalną ilość cukru - po dwóch tygodniach w butelkach piwo było bardzo mało nagazowane, jednak z czasem gazu jest coraz więcej. Podejrzewam że coś się gdzieś zadomowiło, i produkuje sobie glukoamylaze ʕʔ.
Standardowa procedura mycia u mnie wyglądała w ten sposób:
-mycie płynem do mycia naczyń,
-mycie starsanem,
-spryskiwanie nadwęglanem sodu.
No ale niestety co coś sobie nadal zakaża mi warki.

Stąd pytanie: czy naoh mogę potraktować wszystko? tj. wiadra, kraniki, wężyki, uszczelki? Wiem że na pewno nie mogę traktować garnka do gotowania i chłodnicy, ale czy z resztą będzie ok?
#piwowarstwo
  • 10
@MeowsAndStuff: To mogą być dzikusy, ale one wnoszą mniej lub bardziej wyczuwalny aromat owocowy, trochę fenolowy czasem. Otwórz nieschłodzoną butelkę i powąhaj, może wyczujesz. Poza dzikusami bakterie też mogą mogą wolnym tempem dojadać, ale to przeważnie widać że coś się dzieje nie tylko po przegazowaniu. Ja miałem posobny problem, wygotowałem wszystko co się dało i chyba pomogło, tylko kranik nabrał drobnych problemów ze szczelnością po tym.
czy naoh mogę potraktować wszystko? tj. wiadra, kraniki, wężyki, uszczelki? Wiem że na pewno nie mogę traktować garnka do gotowania i chłodnicy, ale czy z resztą będzie ok?

@MeowsAndStuff: Przez lata uzywalem NaOH do wszystkich z tych rzeczy, to byla standardowa procedura.

Jak stary i intensywnie uzytkowany masz sprzet? Wiadra moze warto umyc soda kaustyczna, albo i pomyslec o nowych, jezeli sa juz zuzyte. Podobnie z rurkami - jezeli juz maja
Wybaczcie ze tak późno odpisuję. @MagicAlonso też się o to obawiałem, w ostatnich dwóch warkach korzystałem z kalkulatora zadatku drożdży i trzymałem piwo dlugo na fermentacji, by wszystko zostało na pewno dojedzone. Korzystam z iSpindel by określić gdy kończy się fermentacja. Obstawiam że to jednak nie to.
@kontra całość sprzętu ma kilka ładnych lat, z 5-6. Plus w sumie przypomniałem sobie ze z chęcią pożyczałem sprzęt znajomym, chcąc ich zarazić do warzenia
@MeowsAndStuff: wlasnie sie zorientowalem, ze w moim poprzednim komentarzu pomieszalem sode kaustyczna (NaOH) i nadweglan sodu (Na2CO3) :(

Tak jak miałem plan, zdezynfekuje wszystko naoh i zobaczymy. jak nic to nie da to do wymiany polecą wiadra i wężyki


Dla jasnosci, NaOH (soda kaustyczna) nie sluzy do dezynfekcji, tylko do mycia. Powinno usunac wszystkie zabrudzenia, tluszcze, osady itd. ktore sa na powierzchni i kryja sie w szczelinach np. wiader. Slowo przestrogi,