Wpis z mikrobloga

#steamdeck

Jakie polecacie nieco starsze/lżejsze gry na decka? Szukam gier w które fajnie się gra na decku, nie zajmują 50gb i nie zżerają baterii w 2 godziny. Poza emulatorami. Nie muszą być koniecznie na steamie.

Od siebie póki co mogę polecić:
-Mirror's Edge
-Resident Evil 5/6
-Marvel Ultimate Alliance 1/2
-GRID 2
-Dead or Alive 5
-Stardew Valley
-Disney Infinity 3.0
  • 18
@ladykagami może nie lżejsze, ale dzięki steamdeckowi Przeszedłem rdr2 i cyberpunk 2077 i jestem zajarany. Na PC nie mogłem się zmusić, a tu łyknąłem z przyjemnością dzięki możliwości hibernacji gry.
@ladykagami: napisze te które grałem na steamdecku i są lzejsze. Persona 5 royal, disco elysium, monster hunter rise, terraria, snow runner, divinity orginal sin 2, gta 4, nier automata, gry z serii Lego. polecam ogólnie wybrać sobie jakies serie typu własnie assasins creed i grać w starsze odsłony, zwykle takie gierki są na promocjach za grosze, nie mają wkurzających drmów a na steamdecku dzialają bez problemu w 60 fps. Warto tez
Poza wyjątkami masz pełną kontrolę nad baterią SD - ja zawsze ustawiam odświeżanie na 40Hz i limit TDP na 10W co daje około 4h na baterii. 60Hz używam tylko w dużo starszych grach gdzie różnica poboru między 40 a 60 jest pomijalna. W nowszych grach ta różnica to często podwójny pobór prądu - nie warto.
@marcinaj: Tak właśnie robię. Dodatkowo zbijam rozdzielczość i załączam FSR. W niektórych grach różnicy praktycznie nie widać na takim ekraniku. Niektóre gry chodzą dobrze nawet na 5W.
@ladykagami: warto sobie przeglądać co ludzie piszą o konkretnych grach na protondb.com bo bardzo często podają swoje ustawienia dla gier - skarbnica wiedzy. Dla MH Rise widzę, że dobrze się skaluje. Są komentarze o 30 fps w 5W, 40 w 7-10W jak i 60 fps.

Szybki dostęp do protondb można mieć też bezpośrednio na decku instalując Decky Loader i plugin ProtonDB Badges.
@ladykagami monster hunter Rise jest lżejszy od world, bo był robiony z myślą o Nintendo switch ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ale prawdopodobnie na jesieni wyjdzie kolejna duża część, więc ja nie inwestuje w Rise, bo zaraz ludzie się przesiądą na nowy tytuł i nie będzie z kim grać.

Od siebie dodam np. Ace combat 7, jedna z pierwszych gier które zainstalowałem od decku (we wrześniu) i cały czas
@Glacial: W MH World nadal ludzie grają i to w podobnej liczbie co aktualnie w nowsze Rise (przynajmniej na Steamie), ale jak będzie z Rise to nie wiem bo gra ogólnie nie jest tak popularna jak World. Pewnie kupię Rise z dodatkiem jak się trafi na dobrej promce, bo to akurat taki tytuł który chcę ogrywać w oryginale albo wcale, ze względu na multika i ewentualne eventy/aktualizacje, więc pirat odpada.

Co
@ladykagami jak szukałem tego zdjęcia, to sobie przypomniałem jeszcze o little nightmares 1 i 2
Też mam je na dysku od prawie samego początku i co parę tygodni albo miesięcy, kładę się do łóżka w jakiś weekend i przechodzę je od początku do końca. Mają w sobie coś takiego, trudnego do opisania słowami, co łapie za serce. Szczególnie zakończenia dodatku do jedynki i zakończenie dwójki. Robi taki efekt WOW.

Normalne ceny są
Glacial - @ladykagami jak szukałem tego zdjęcia, to sobie przypomniałem jeszcze o lit...

źródło: temp_file.png4336553127001261787

Pobierz