Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny

@marcpol przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny sprawdziłem swój BIK i scoring mam 71 punktów. Wskaźnik BIK świeci na zielono z komentarzem "Płacę bez opóźnień".

-W całej historii spłat były dwa opóźnienia powyżej 30 dni (31 oraz 32 dni) na kwotach 67 zł,
-kilkanaście mniejszych opóźnień na drobnych kwotach rat (67-300 zł) nieprzekraczających 30 dni.
-Ostatnie jakiekolwiek opóźnienia ponad 2 lata temu, te na ponad 30 dni ponad 3 lata temu, reszta to lata 2015 i 2017.

Jak bardzo negatywnie może to wpłynąć na decyzje kredytową? Na ile wstecz bank (Alior, PKO BP) sprawdza historię kredytową/historie spłat? Zdolność mam na 1.100k, chce wziąć 750k.
  • 7
  • Odpowiedz
71 punktów


@Maciejas27: To nie ma znaczenia.

Jak bardzo negatywnie może to wpłynąć na decyzje kredytową? Na ile wstecz bank (Alior, PKO BP) sprawdza historię kredytową/historie spłat? Zdolność mam na 1.100k, chce wziąć 750k.


@Maciejas27: Duża część banków weryfikuje 5 ostatnich lat. Większość banków jest w stanie zaakceptować opóźnienia jeśli jednocześnie nie przekraczają one 200 zł i 30 dni.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol a jaka jest szansa na brak zgody na kredyt hipoteczny przy założeniu, że był kredyt gotówkowy 8-10 lat temu na kwotę ok 10 tys zł i nie był spłacany. - błędy młodości.
Został przekazany do firmy windykacyjnej i wtedy został spłacony od razu. W BIK rzekomo już nie widnieje (wpis wyłącznie w celach statystycznych). Sprawdzić dla pewności inne BIGI? Od wielu lat żadnych kredytów, jedynie konsumpcyjny w 2020r. na trzy tys
  • Odpowiedz
@marcpol: To po co to jest? Do kredytów na lodówkę? Człowiek się niepotrzebnie przejmuje...


@herbatananoc: Ocena punktowa BIK, którą można samodzielnie sprawdzić dokonywana jest przez algorytm na podstawie wielu parametrów między innymi opóźnień w spłacie zobowiązań, aktywności kredytowej, wykorzystania limitów i ilości zapytań. Brane jest też pod uwagę dane statystyczne mówiące o tym, jakie jest prawdopodobieństwo, że dany klient nie będzie spłacał poprawnie zobowiązania.

Banki pobierają z BIK zupełnie inny
  • Odpowiedz