Wpis z mikrobloga

WIG20 - fantazja o pokoleniowej hossie
Dawno temu, w zasadzie blisko początku moje aktywności na tagu wrzuciłem wpis "A co jeśli to jednak bessa": KLIK WIG20 był wtedy po cofnięciu z górnej krawędzi wieloletniego kanału spadkowego i zjechał na dół szybciej niż wtedy zakładałem.
Teraz lecimy jakimś cudem w drugą stronę kanału. Jeśli ostatnie dwie regularności ruchu i czasu miałyby się i tym razem powtórzyć, to górną granicę kanału indeks powinien złapać najpóźniej do czerwca 2024.
Dwa poprzednie ruchy od minimum do maksimum trwały około 20 miesięcy i miały zasięgi niemal identyczne zarówno pod względem czasu jak i wysokości. (Covidowe przegięcie spadku pod kanał arbitralnie wywaliłem tak jak z wyników wywala się "zdarzenia jednorazowe")
To oczywiście ogromne uproszczenie na bazie historii, gdyby jednak tak się stało i rynek faktycznie doszedł do górnej bandy, to losy "pokoleniowej hossy" mogłyby się tam rozstrzygać. Wybicie w górę oznaczałoby połamanie kilkunastoletniej tendencji spadkowej na WIG20. Powrót od górnej bandy w dól - przerabiany od lat scenariusz ponownego zjazdu na WIG20.
Czas pokaże jak rynek się z tym obejdzie. Sentyment i otoczenie na dziś raczej nie sprzyjają takim wizjom.

Jako disclaimer muszę zaznaczyć, że sam scenariusz jest ciężki obecnie do rozegrania spekulacyjnego np przez FW20, bo będąc na środku kanału risk/reward jest słabiutki. To raczej spojrzenie na to co mogłoby być, jeśli rynek wpasuje się w utarte ramy tej kilkunastoletniej tendencji.

Poprzedni ruch z covidowych dołków miał dwie głębsze korekty i jedna z nich zaczynała się mniej więcej 100 pkt od obecnej wysokości.
Wariantem najbardziej dla mnie niepożądanym byłoby wejście w trend boczny taki jak widziany w latach 2012-2015 i 2018-2020.

#gielda #inwestycje #smiesznekreski
DJ007 - WIG20 - fantazja o pokoleniowej hossie
Dawno temu, w zasadzie blisko początku...

źródło: wig20_20_05_2023_tyg

Pobierz
  • 5
@DJ007: kasa z Polski odpływa. Widać to wskaźnikach C/Z oraz po wysokości dywidend jakie wpłacają spółki. Firmy na GPW są bardzo tanie jak na swoje możliwości. Międzynarodowych inwestorów coś musi od nas odstraszać.
@FilipKarol: Myślę, że większość problemów zagranicznych inwestorów zaczyna się na Prawo i kończy na Sprawiedliwość.
Oprócz tego - likwidacja OFE, bliskość do frontu (to się może zmienić, jeśli udupimy ruskich) i jeszcze sporo przyczyn, których nie chce mi się teraz wymieniać.
  • 0
Międzynarodowych inwestorów coś musi od nas odstraszać.


@FilipKarol: Tak, właśnie te wyłamanie górą z kanału może być symptomem tego, że z jakiegoś powodu nasz rynek jednak wrócił do łask.
Myślę, że większość problemów zagranicznych inwestorów zaczyna się na Prawo i kończy na Sprawiedliwość.

@suleD: Myślę, że większość to nawet nie słyszało o tych problemach o których piszesz ;3

Oprócz tego - likwidacja OFE

@suleD: to takie jednorazowe i chyba już wpływu nie ma

bliskość do frontu (to się może zmienić, jeśli udupimy ruskich)

@suleD: i w końcu będzie ta hossa pokoleniowa xD