Wpis z mikrobloga

@ilem: jak Japończycy i wszystkie nacje z dziwacznymi alfabetami robią notatki na wykładach albo lekcjach i wszędzie tam, gdzie trzeba pisać szybko?
  • Odpowiedz
@C8H18: Wszystko, co napiszę, będzie o Japonii: generalnie na porządku dziennym stosuje się cyfry arabskie, rodzime cyfry w formie tych krzaczków z obrazka w matematyce na dobrą sprawę nie są używane, czasem ktoś dla śmieszków użyje tylko, a pisząc notatki na lekcjach matematyki to w sumie tylko cyfry arabskie. Ogólnie w języku od wielu lat jest tendencja do wypierania rodzimego zapisu cyfr przez cyfry arabskie -- wyjątkiem są już utarte słowa,
  • Odpowiedz
@atlasprzyrody: Ale jeśli dobrze rozumiem to nadal mają zastosowanie w niektórych przypadkach np. wyliczanie/liczby porządkowe:
、一人 / 二、二人 - dobrze rozumiem? Czy w praktyce nie używa się do tego nawet kanji tylko po prostu lecą hiraganą?
  • Odpowiedz
@young_fifi: Jak najbardziej używa się do tego kanji (chociaż można też używać cyfr arabskich, kwestia przyzwyczajeń i normy, nie jakiegoś prawa ortograficznego jak u nas -- pomijam, że zasady w języku dyktuje uzus, nie językoznawcy). Mój komentarz odnosił się w głównej mierze do japońskiej matematyki, w mniejszym stopniu do języka jako takiego, co może mogłem bardziej uwypuklić. Podane przez Ciebie liczebniki podchodzą pod drugą część mojego komentarza: tendencja do zachowania rodzimego
  • Odpowiedz
@C8H18: W sensie jak u nas z zapisem "jeden" zamiast "1"? To można zastosować któryś z sylabariuszy, hiraganę albo katakanę, ale raczej hiraganę, katakanę w tym wypadku widziałbym tylko w roli emfatycznej. Poza tym taki zapis jest bardzo rzadko spotykany. Nie ma czegoś takiego ja u nas, że w dłuższych tekstach, zwłaszcza w narracji, unika się zapisu cyframi -- tam się po prostu pisze liczby, nie słowa na liczby, przeważnie też
  • Odpowiedz
@duzeelobenc: @atlasprzyrody Dokładnie tak. Nauczyciel/wykładowca coś dyktuje do zapisania, np historie kraju. Takimi ślaczkami, jakimi się posługją, trudno byłoby zapisywać na bieżąco zdania, aby zdążyć za dyktującym.
  • Odpowiedz
@C8H18: Aha, to sorki, źle zrozumiałem xD Zależy od ucznia. Dzieci piszą wszystko w hiraganie, nie w kanji, bo tych drugich jeszcze nie znają prawie wcale. Wraz z wiekiem coraz więcej słów zapisywanych wcześniej hiraganą zapisują ludzie w kanji, bo po prostu zdążyli się już zapoznać z tymi słowami w krzakach. Generalnie to nastolatki i dorośli, jeśli notują ręcznie, to na kilka sposobów, przeważnie używając wszystkich naraz, nawet w obrębie jednego
  • Odpowiedz