Wpis z mikrobloga

Przypominam o rozliczeniu rocznym ZUS.
Jak ktoś jest na ryczałcie i co miesiąc płacił wszystko zgodnie ze wszystkimi rozpiskami, to i tak pewnie wyjdzie mu do dopłaty zawrotne kilka groszy! xDDDD
To jest nieporozumienie, że trzeba się jeszcze z tym bardziej #!$%@?ć, niż tak naprawdę się #!$%@? co miesiąc.

Do tego w ePłatniku i formularzu ZUS DRA pole w sekcji dot. rozliczenia rocznego dla ryczałtu nazywa się 'Kwota przychodów osiągniętych z działalności gospodarczej w roku, którego dotyczy roczne rozliczenie'.
I tu ZUSowi chodzi oczywiście o kwotę przychodu minus ubezpieczenia społeczne (przecież wiadomo, prawda?), co wyznaczyłem eksperymentalnie, bo nigdzie tej informacji nie mogłem znaleźć.
Sprawdziłem to wpisując w kreatorze kwotę 300001PLN (złotówka powyżej progu). Oczywiście wyliczyło mi, że mam płacić dwa razy więcej składki zdrowotnej, mimo że cały poprzedni rok normalnie płaciłem ubezpieczenia społeczne (bo mechanizm powinien korzystać z danych, które są w systemie ZUS).

Jaki kretyn tak mógł nazwać to pole? Jeśli tak miałoby się nazywać, to niech kreator, mechanizm wyliczający i formularz uwzględnia składki zapłacone na ubezpieczenia społeczne w wyliczeniach.
Albo powinno być jedno pole z porządnym opisem, albo trzy pola: 1) faktyczny przychód 2) zapłacone składki na ubezpieczenia społ. 3) przychód minus składki ["podstawa" do wyliczania należnej zdrowotnej]

PS: Nie, nie ma żadnego numerka ani gwiazdki z wyjaśnieniem.

#zus #ryczalt #podatki #bekazpisu
  • 6
  • Odpowiedz
Jak ktoś jest na ryczałcie i co miesiąc płacił wszystko zgodnie ze wszystkimi rozpiskami, to i tak pewnie wyjdzie mu do dopłaty zawrotne kilka groszy! xDDDD


@kemek: dosłownie 4 gr dopłaty
  • Odpowiedz
@kemek: ok, a co Ty powiesz na to:

osoby które zgodnie z przepisami wstecznie zmieniły formę opodatkowania, praktycznie do 16.05 nie mogły poprawnie złożyć tego rozliczenia. W ogóle cały system zaczął hulać gdzieś koło 14.05 bo wcześniej były błędy krytyczne?. W takim państwie żyjemy.
Na zrobienie pita miałeś czas 2-3 miesiące, na zrobienie tego gówna masz 7 dni :)

Tak więc tak działa ZUS i PŁATNIK.
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: Wiem. Żenada.
Tak samo do końca kwietnia czekałem z rozliczeniem PITu, żeby wrzucili te interaktywne formularze PIT (w lutym pisali, że się pojawią). https://wykop.pl/wpis/70468953/edeklaracje-pit-bekazpisu-te-debile-nie-wrzucily-n
A tu nie, ktoś stwierdził, że nie będzie. Informacja zniknęła i musiałem się #!$%@?ć z wypełnianiem PITa na tej ich stronie, która jest zrobiona bardzo nieintuicyjnie.

  • Odpowiedz
  • 1
dosłownie 4 gr dopłaty


@wiedzmy: Fajnie. Szkoda, że nie dało się tak zrobić, że przelewam 12 równych składek. Taki system jest przecież niemożliwy do napisania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak ktoś miałby 4 grosze nadpłaty, to nikomu by się nie chciało wypełniać dodatkowego formularza do zwrotu (wiadomo, że nie może być automatycznej opcji zwrotu na konto, z którego wysłano ostatnią składkę).

Ale jak im się wisi 4
  • Odpowiedz
@kemek: 'Kwota przychodów osiągniętych z działalności gospodarczej w roku, którego dotyczy roczne rozliczenie'.
I tu ZUSowi chodzi oczywiście o kwotę przychodu minus ubezpieczenia społeczne”. Pytanie, faktycznie tak jest? Czy po prostu zliczam przychody narastająco które wpisałem do grudnia 2022 i tyle? Bo zgłupiałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
co wyznaczyłem eksperymentalnie, bo nigdzie tej informacji nie mogłem znaleźć.

Sprawdziłem to wpisując w kreatorze kwotę 300001PLN (złotówka powyżej progu). Oczywiście wyliczyło mi, że mam płacić dwa razy więcej składki zdrowotnej, mimo że cały poprzedni rok normalnie płaciłem ubezpieczenia społeczne (bo mechanizm powinien korzystać z danych, które są w systemie ZUS).

@Dustaf1:
Tak pisałem. A w ustawie jest, że składka na ZUS jest obliczana wg przychodu minus składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Odpowiedz