Wpis z mikrobloga

@Stopy_Mariusza: Nie może. Żona jest jedyną osobą uprawnioną do dziedziczenia. Nawet jakby siostra chciała jakoś podważyć/unieważnić testament to i tak żona dziedziczy wszystko w przypadku dziedziczenia ustawowego. Zachowek siostrze nie przysługuje.
  • Odpowiedz
@BackInBlack: @niegwynebleid @olcayn
No właśnie obawiam się, że tak to nie działa. Gdyby nie było testamentu, żona wcale nie jest jedyną osobą dziedziczącą, ponieważ nie mieli dzieci. W zgodzie z polskim prawem przypada jej 50% a 50% siostrze zmarłego. Natomiast jest testament i moje pytanie dotyczy tego czy w sytuacji, kiedy rodzice zmarłego nie żyją to prawo do zachowku nie przechodzi na siostrę.
Jestem ciekaw czy teraz siostra zmarłego nie zamrozi
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza: to nie moja specjalizacja. Chętnie wezmę udział w dyskusji bo lubię takie rzeczy

Art. 991 wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią ani brat, ani siostra nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym bracie – przepis mówi bowiem: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą. Reasumując, rodzeństwu zmarłego nie przysługuje roszczenie o zachowek.

wszędzie tak piszą
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza: Art. 991 k.c. określa krąg podmiotów uprawnionych do zachowku. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu, prawo do zachowku przysługuje zstępnym, tj. dzieciom, wnukom, prawnukom itd., małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: @BackInBlack

Wiem, że czat gpt to tylko bot ale on widzi to tak

,,Jeśli chodzi o sytuację siostry zmarłego, to zgodnie z ogólnymi zasadami dziedziczenia, gdy nie ma dzieci ani rodziców spadkodawcy, rodzeństwo (w tym siostra) ma prawo do zachowku. Zachowek stanowi część spadku, do której mają uprawnienie zstępni (dzieci spadkodawcy) lub w przypadku ich braku - wstępni (rodzice spadkodawcy) lub rodzeństwo.''

później dodaje

,,Jednak w przypadku testamentu, jeśli został
  • Odpowiedz
@Stopy_Mariusza:
Chat GPT to młot. A w sprawach prawnych to młot wyjątkowy. Wiem, bo z ciekawości testowałem. Na prosty prompt typu "Jak jest uregulowana kwestia rozpowszechniania wizerunku na gruncie artykułu 81 Prawa autorskiego?" (tego konkretnie nie testowałem, być może akurat tu odpowiedział dobrze) potrafi zacząć bajdurzyć jak nieprzygotowany uczeń przy tablicy na lekcji biologii i cytować np. kompletnie niepowiązane przepisy tej ustawy z ominięciem właściwego 81. Albo wręcz inną ustawę "z
  • Odpowiedz