Wpis z mikrobloga

cześć
Zapraszam Was dzisiaj do St Albans w Wielkiej Brytanii, które odwiedziłem na początku grudnia. W sumie byłem tam dwukrotnie, a miasto przyciągnęło mnie rzymskimi murami obronnymi. Włączam miasto do projektu "Miasta stojące murem".

Zapraszam do znaleziska

Kilka ciekawostek o St Albans:
- Historia miasta sięga I wieku p.n.e., natomiast w I wieku n.e. pod nazwą Verulamium było to jedno z największych miast rzymskich, w którym zamieszkiwało około 15 tyś mieszkańców. Do czasów obecnych przetrwało wiele elementów rzymskiej zabudowy m.in. mury miejskie, teatr (140 rok n.e.) itp
- W St Albans przetrwało około 320 metrów rzymskich murów z III wieku. Zachowała się również podstawa bramy London Gate, której zarysy widać na podłożu.
- Jedną z najciekawszych atrakcji jest miejscowa gotycka katedra, której budowa rozpoczęła się w XI wieku. Do jej budowy wykorzystano budulec z dawnego Verulamium. Katedralna wieża miała początkowo ponad 100 metrów wysokości. Długość świątyni ma 168 metrów, a samej nawy 84 metry. Według niektórych źródeł jest to katedra o najdłuższej nawie w Anglii.
- Bardzo ciekawym miejscem jest pub "Ye Olde Fighting Cocks", który uznawany jest za najstarszy pub w Anglii. Podobno został założony w 793 roku, natomiast najstarsza licencja datowana jest na XVII wiek.
- Miejscowa wieża zegarowa pochodzi z XV wieku
- Nieopodal pozostałości rzymskiego teatru znajduje się kościół św. Michała, którego najstarsza część powstała na przełomie X i XI wieku.
- Co roku w okresie świątecznym miejscowe skrzynki pocztowe przyodziane są w piękne ozdoby

#antekpodrozuje #podroze #podrozujzwykopem #anglia #uk #wielkabrytania #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania

---------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz być wołany w przyszłości, to poniżej zaplusuj odpowiedni komentarz :)
(piszę o różnych miejscach w Polsce oraz na świecie)
antekwpodrozy - cześć
Zapraszam Was dzisiaj do St Albans w Wielkiej Brytanii, które o...

źródło: 000d

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz